Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йосиф Сърчаджиев представя с ловешката трупа "Шеги на любовта"

| обновено на 11.11.20 в 18:30

"Шеги на любовта" по едноактните пиеси "Мечка" и "Предложение" от А.П.Чехов е най-новото заглавие в репертоара на Драматичния театър в Ловеч за този сезон. Премиерата е на 12 и 14 ноември. Режисьор на спектакъла за голяма сцена е Йосиф Сърчаджиев, а сценичната адаптация и интермедиите са дело на Райна Томова, съобщават от театъра. 

“Шеги на любовта“ въвежда зрителите в комедийната страна на необятното Чехово въображение в годината, когато светът празнува 160 години от неговото рождение. Спектакълът обединява две истории с много чувство за хумор, лекота и поетични интермедии чрез включен от творческия екип разказвач. 

Интерпретацията на Йосиф Сърчаджиев е ценна с това, че той множество пъти се е докосвал до необятния, многопластов свят на Чехов чрез ролите си: Вуйчо Ваньо във „Вуйчо Ваньо“ (режисьор: Леонид Хайфец, Бургаски театър), Иванов в „Иванов“ (режисьор: Иван Добчев, Сфумато), едно от най-високите актьорски постижения през 80-те и др. През 2018 г. той поставя същата пиеса в Сатиричния театър, а днес прави нова интерпретация на същия текст с артистите от трупата на Драматичен театър Ловеч.

По повод пиесите Сърчаджиев споделя: „Те не са смешки, те са магьоснически експеримент на един голям човеколюбец, който превръща смешното, даже жалкото у човека в очарователно забавление, будещо умиление, прошка и любов!“

Участват актьорите: Явор Костов, Марина Георгиева, Стоян Руменин, Анастас Жайгаров, Петър Стойчев, Силвия Чобанова, Гьорги Трайков.

“Мечка“ и „Предложение“ са едни от най-популярните фарсове или водевили, които Чехов оставя след себе си. В писмо до Яков Полонски на 22 февруари 1888 г. Чехов пише: „За да избягам от времето, написах тривиален малък водевил по френски, наречен „Мечка“... Уви! Когато от вестника „Ново време“ разберат, че пиша водевили, ще ме отлъчат. Какво да правя? Планирам нещо, което си заслужава - и - всичко е тра-ла-ла! Въпреки всичките ми опити да бъда сериозен, резултатът е нищо; при мен сериозното се редува с тривиалното!“

Премиерата на „Мечка“ е на 28-ми октомври, 1888, а на „Предложение“ – през 1890 г., като и двете са приети с огромен успех (дори самият Цар Александър е харесал пиесата „Предложение“ и е поръчал представление специално за него). Любопитен факт е, че самият Чехов не е имал добро мнение за тези свои фарсове, наричал е „Предложение“ "нещастна, скучна, вулгарна малка бурлеска" и е препоръчвал на директора на театъра да свива цигари с хартията, на която е написана.

Независимо от мнението на автора, „Мечка“ и „Предложение“ са сред най-играните комедии на Чехов по цял свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25