Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Храни душа, да те слуша“ в Регионалния исторически музей - София

| обновено на 16.11.20 в 11:39
4
Марияна Маринова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ е изложбата, с която Регионалният исторически музей - София посрещна позакъснялата „Европейска нощ на музеите“. Посетителите се въвеждат с оригинални възстановки в атмосферата на периода от втората половина на ХІХ век до края на Втората световна война. Може да се види кът за приготвянето на храната и мястото за хранене в една селска къща, както и обстановката в кухнята от 30-те – 40-те години на ХХ век – маса, хладилник, кухненски шкаф... Оригинална е подредбата за тържествен обяд на маса за хранене, с порцеланов сервиз от Двореца. Сред другите оригинални експонати може да се видят прибори за хранене от сребро, както и дървени, а също и сервизи от майсенски порцелан. Впечатляват и стъклени съдове с гравирани гербове, както и оригинални менюта от заведения за обществено хранене от онова време.

Трапеза
За по-любопитните посетители се предлагат и оригинални рецепти на ястия, които са били важна част от кулинарните удоволствия на столичани. Експозицията предоставя възможност на всеки да получи представа за традициите и отношението към храната и храненето на населението от София и Софийския регион.

Екипът на „Европейски паралели – за музея, за галерията“ избра да разкаже за изложбата „Храни душа, да те слуша“ на Регионалния исторически музей - София, с която музеят се включи в инициативата „Европейската нощ на музеите“. Гостува – Марияна Маринова, завеждащ отдел „История, етнография и художествени движими културни ценности“. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

Сервиз за кафе, мелничка, захарница.
Идеята да се популяризира дейността на музеите с празник, посветен на тяхната роля и значимост, възниква в Европа през 70-те години, като се организират разнообразни прояви. Първоначално били определени няколко дни през м. май, в които музеите посрещали безплатно своите посетители. тези дни били определени като „Пролетта на музеите“. В Германия, през 1997 година, празникът е наречен „Дългата нощ на музеите“. След години към инициативата се присъединяват и много други европейски държави. А през 2005 година, по предложение на Франция, този своеобразен музеен фестивал официално е определен за общоевропейски и впоследствие за международен, под наименованието „Европейска нощ на музеите“. По това време празникът вече се отбелязва и в България.
Тази година, поради вече известните проблеми с пандемията, „Европейската нощ на музеите“ се отбеляза нетрадиционно на 14 ноември. Независимо от сложната обстановка много музеи в столицата и страната отбелязаха тази инициатива и посрещнаха своите почитатели.


Кухня

Снимките в материала са предоставени от Марияна Маринова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нежността и жестокостта на битието в галерия “Анел”

Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..

публикувано на 04.02.25 в 17:35

Театър 199 представя "Швейцария" от Джоана Мъри Смит

Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..

публикувано на 04.02.25 в 17:25

Първи поглед към 29-ия Международен София филм фест и българските филми

София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“  на майстора на разказа Светослав Овчаров  е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..

публикувано на 04.02.25 в 15:39

Театрална интерпретация на "Детска история" от Петер Хандке

"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..

публикувано на 04.02.25 в 15:06
Флоренс Форести

Флоранс Форести получава голямата награда "Огюст" за комедийно творчество

Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..

публикувано на 04.02.25 в 14:30