Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Храни душа, да те слуша“ в Регионалния исторически музей - София

| обновено на 16.11.20 в 11:39
4
Марияна Маринова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ е изложбата, с която Регионалният исторически музей - София посрещна позакъснялата „Европейска нощ на музеите“. Посетителите се въвеждат с оригинални възстановки в атмосферата на периода от втората половина на ХІХ век до края на Втората световна война. Може да се види кът за приготвянето на храната и мястото за хранене в една селска къща, както и обстановката в кухнята от 30-те – 40-те години на ХХ век – маса, хладилник, кухненски шкаф... Оригинална е подредбата за тържествен обяд на маса за хранене, с порцеланов сервиз от Двореца. Сред другите оригинални експонати може да се видят прибори за хранене от сребро, както и дървени, а също и сервизи от майсенски порцелан. Впечатляват и стъклени съдове с гравирани гербове, както и оригинални менюта от заведения за обществено хранене от онова време.

Трапеза
За по-любопитните посетители се предлагат и оригинални рецепти на ястия, които са били важна част от кулинарните удоволствия на столичани. Експозицията предоставя възможност на всеки да получи представа за традициите и отношението към храната и храненето на населението от София и Софийския регион.

Екипът на „Европейски паралели – за музея, за галерията“ избра да разкаже за изложбата „Храни душа, да те слуша“ на Регионалния исторически музей - София, с която музеят се включи в инициативата „Европейската нощ на музеите“. Гостува – Марияна Маринова, завеждащ отдел „История, етнография и художествени движими културни ценности“. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

Сервиз за кафе, мелничка, захарница.
Идеята да се популяризира дейността на музеите с празник, посветен на тяхната роля и значимост, възниква в Европа през 70-те години, като се организират разнообразни прояви. Първоначално били определени няколко дни през м. май, в които музеите посрещали безплатно своите посетители. тези дни били определени като „Пролетта на музеите“. В Германия, през 1997 година, празникът е наречен „Дългата нощ на музеите“. След години към инициативата се присъединяват и много други европейски държави. А през 2005 година, по предложение на Франция, този своеобразен музеен фестивал официално е определен за общоевропейски и впоследствие за международен, под наименованието „Европейска нощ на музеите“. По това време празникът вече се отбелязва и в България.
Тази година, поради вече известните проблеми с пандемията, „Европейската нощ на музеите“ се отбеляза нетрадиционно на 14 ноември. Независимо от сложната обстановка много музеи в столицата и страната отбелязаха тази инициатива и посрещнаха своите почитатели.


Кухня

Снимките в материала са предоставени от Марияна Маринова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20