Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарисуваната конституция

Снимка: Чешкия център/Фейсбук страница

В последните няколко месеца темата за конституцията даде поле за множество дебати. Те имат своето основание, тъй като това е най-важният писмен документ, който урежда отношенията между държавата и нейните граждани. Конституцията може да бъде закупена във всяка една книжарница, но малцина обаче са тези, които посягат към нея, за да се запознаят отблизо със законите. Причината често се крие в неразбиране на написаното.

Но ако случайно попаднете на илюстрованите конституции на Чехия и Словакия, ще видите, че това съвсем не е така. Няколко съвременни творци са се заели с трудната задача да направят конституцията на своите държави разбираема, интересна и достъпна за повече хора. Техният проект може да бъде видян до края на ноември в Чешкия център под формата на изложба „Нарисуваната конституция“ в рамките на MELBA Sofia Design Festival 2020.

Проектът е реализиран първо в Словакия. Автор на концепцията е Адам Берка в сътрудничество с илюстратора Андрей Коленчик и графичния дизайнер Борис Мелуш, а книгата е сред финалистите на словашката награда за дизайн. Малко по-късно този проект е осъществен и в Чехия. Оформлението е на Никола Климова-Яничкова, а рисунките – на илюстратора Индржих Яничек, който получава отличието „Илюстратор на годината“ на чешките награди Grand Design през 2018 г., а самата книга достига 2-ро място в категорията за професионална литература в наградите Най-красива чешка книга на годината.

Какъв е поводът за това любопитно начинание и наистина ли конституцията така става по-разбираема, разказва Димана Иванова, координатор литературни и образователни проекти към Чешкия център в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12