Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите обяви, че снема доверието си от правителството и от здравния министър заради „недалновидни и хаотични здравни мерки, свързани с пандемичната обстановка“.
"На прага на здравна катастрофа сме – се казва в позицията на БСЛАФ – за нея ние предупреждавахме правителство и МЗ от години. България преживява дълбока здравна криза в тежки условия на пандемия от Covid-19 при сериозен медицински кадрови дефицит, в резултат на липса на адекватна и далновидна здравна политика. Афишираните от МЗ и управляващите от ГЕРБ твърдения, че всички имат достъп до високо квалифицирана медицинска помощ, са видно несъстоятелни. България е на дъното на всички здравни европейски и световни позитивни класации и на челни места във всички негативни класации, поради липса на качествено здравеопазване.
През изминалите години и месеци на управление на ПП ГЕРБ УС на БСЛАФ всячески е търсил начини за контакти и конструктиван диалог с председателя на КЗ към НС д-р Дариткова, но безрезултатно. Бяхме лъгани по най-непочтен и недостоен начин от здравни министри и чиновници на настоящето правителство.
Демонстрирайки недалновидна и нерационална здравна политика, властта игнорира и направи анонимна една важна и значима за здравеопазването ни медицинска професия, тази на лекарските асистенти/фелдшери, което се отрази негативно на здравната ни система.
В настоящия тежък момент на здравна криза тези медици практикуват активно в спешните центрове, където са 70% от работещите в тях и са гръбнакът на спешната помощ в България; в учебните, социалните и здравни заведени; в структурите на МВР и на Министерство на правосъдието и навсякъде, където държавата е поела отговорността за предоставяне на квалифицирана медицинска помощ.
За жалост обаче управляващите негласно толерират липсата на нормативни уредби, уреждащи упражняването на професията. Показаното в годините неразбиране на същността на тази професия, както и нежеланието от страна на управляващите от ГЕРБ, тези специалисти да са в услуга на обществото, са явни. Всички инициативи на Съюза на лекарските асистенти и фелдшерите са игнорирани и професионалистите са принудени да практикуват медицинската си професия неуредено, с неясен статут.
Измина една година и седем месеца от протестите ни, проведени пред МЗ и Министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на 25.03.2019 г. Поискахме справедливост – плурализъм и равнопоставеност на професията ни с всички други такива в здравната сфера. Поискахме професионална самостоятелност, самоуправление и саморегулация, чрез собствена професионално – съсловна организация, както при другите регулирани медицински професии. Беше ни отказано! Поискахме адекватни номативни разпоредби, касаещи статута на медицинската професия и нейната диференциация. Не беше направено!
Никога исканията ни не са били свързани с финансови претенции или облаги! Изминаха три месеца от писмото ни лично до Министър Ангелов (вх. № 63.00.165./12.08.2020 г.) с молба за среща и нормален диалог – пълна незаинтересованост и игнориране от негова страна!
На свое заседание, проведено на 08.11.2020 г., Управителният съвет на БСЛАФ взе следните решения:
1. Считаме, че всички методи и средства за нормален диалог с управляващото мнозинство от ГЕРБ и Министъра на здравеопазването по отношение статута на професията ни са изчерпани;
2. Снемаме доверието си от правителството и Министър Ангелов заради недалновидни и хаотични здравни мерки, свързани с пандемичната обстановка;
3. Считаме, че оставката на правителството е единственият полезен за народа ни акт!
УС на „Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите” (БСЛАФ) остава в готовност да призове структурите си и колегите в страната за НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ!
Повече подробности за поцицията на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите даде в "Нашият ден" Александър Александров, председател на УС на БСЛАФ. Чуйте интервюто в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg