Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва.
Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа. Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария", което е пряко ангажирано с разкриването на тази нова социална услуга.
Геловска споделя, че "Семеен център Мария" е родителска организация, която обединява родители на деца със специални потребности, специалисти и съмишленици в каузата за по-добър живот на тези деца.
Организацията е създадена през 2002 година, като през 2015 година успява да се пребори за създаването на Дневен център за хора с увреждания "Слънчевата къща" с подкрепата на Община Варна. Дневният център, по думите на Геловска, поема грижата за младите хора с увреждания, навършили 18 години, като им предоставя терапия, рехабилитация, информиране и консултиране по различни теми и трудови умения. Така родителите получават възможността да се развиват и да работят отвъд грижата за своите деца.
Заместващата грижа е продължение на услугата за дневната грижа. Добре е двете услуги да бъдат предлагани от една и съща организация, за да се избегне стресът за децата със специални потребности, подчертава Геловска.
Избраното помещение за новия център вече е в период на ремонт, като засега са инвестирани средства на сдружение "Семеен център Мария", събирани през годините от благотворителност.
Нужни са още средства за завършване на основния ремонт в рамките на тази година, за да започне дейността на Центъра за защитена грижа – чуйте в звуковия файл:
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg