Международна онлайн конференция „Въздействието на изкуствения интелект върху нашето общество“ се състоя тези дни. Лекторите бяха учени, изследователи и експерти в областта на изкуствения интелект от три европейски държави. Организатори на събитието – фондацията „Конрад Аденауер“, посолството на Швейцария и Институтът по философия и социология на БАН. Форумът цели да увеличи осведомеността на хората за настоящите и бъдещите промени в обществото в резултат на все по-масовото навлизане на изкуствения интелект.
Доц. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН разказа повече за конференцията в "Нашият ден":
"Конференцията имаше за цел да повиши осведомеността на българското общество за изкуствения интелект. Имам чувството, че все още малко обръщаме внимание на въздействията, които може да променят начина ни, по който работим, бъдещето на професиите ни, начина, по който се лекуваме...
Съсредоточихме се върху три области – заетостта, образованието и здравеопазването.
"В лекцията си проф. Лукович от Германския център по изкуствен интелект даде пример за конкретни възможности на ИИ при справянето с Covid-19. Един от примерите на проф. Лукович беше свързан с възможността за предвиждане на пандемии.
Част от тези възможности са свързани с определени предизвикателства по отношение на личните свободи, информацията за хората, възможностите за следене... В момента единствено в Китай има е дно по-масово използване на т.нар. "трасиращи програми", които могат много по-добре да контролират какво правят хората. Големите предизвикателства са свързани не само с технологиите – доколко са развити или не, а до това доколко тези технологии могат да бъдат позволени в нашите общества и по какъв начин. Затова част от дебатите са свързани с етиката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg