Тази година България е домакин на Централноевропейските стартъп награди (CESA). На 27 ноември ще бъдат връчени наградите на най-добрите стартъп компании в Централна и Източна Европа – част от мрежата на глобалните стартъп награди. Подборът е от 7 региона в 63 държави от Европа, Азия и Африка, разпределени в 10 категории, ще бъдат отличени като шампиони в своите конкретни области. Награждаването ще бъде онлайн излъчено на 27 ноември от 19 часа и може да бъде гледано на живо на страницата на BESCO.
Българската стартъп асоциация е домакин тази година на състезанието CESA за най-успешните стартиращи компании от региона на Централна и Източна Европа. Българската стартъп асоциация (BESCO) е неправителствена организация, която свързва стартъпи, инвеститори, правителство, институции и други заинтересовани страни, свързани с иновациите. Кои са най-ярките участници и най-интригуващите идеи в инициативата? Как идеите на предприемачите от региона ще бъдат свързани с бизнеса? Каква е спецификата тази година – Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, разказа в "Нашият ден":
"Тази година награждаването ще бъде онлайн поради обстоятелствата с пандемията. Специфичното тази година е, че имаше много номинирани – над 740 компании. Журито е най-вече от инвеститори и успешни предприемачи. То прави своя подбор в 10 категории.
На индивидуално ниво ние имаме много добри компании. Трябва да се даде стимул да се инвестира, за да има достатъчно ресурси за нови предприемачи и за вече създадените компании. Има дори компании, които се възползваха от кризата, други успяха да се адаптират, но предизвикателствата са много.
Българските стартъп компании са показали завидна солидарност по време на кризата, както и софтуерните и технологичните компании. Видими бяха опитите им да помогнат на останалата част от държавата и населението, на правителството, на болните хора, на другите бизнеси... Едно от нещата, които тази криза извади наяве, беше нуждата да се работи много по-близко с високотехнологичните компании, защото те дават решения, които са много по-устойчиви на такива кризи", смята Добромир Иванов.
Стартъп и предприемаческото общество в България расте с невъобразими темпове. Над 90% от компаниите развиват продукти за глобалния пазар, т.е. подобряват икономиката на държавата ни. (Само да припомним, че икомомически България има два начина за растеж — чрез ПЧИ и/или експорт на услуги). И не на последно място – това са хора с висок морал и още по-висока бизнес етика. Основно млади хора, които остават и работят в България, плащат си данъците, не цъкат и не изповядват мантрата на “sysipaha q taq durjava”. Напротив, намират решение на проблеми и действат срещу течението и срещу обичайния скептицизъм на заобикалящата ги реалност. Това са българските будители на 21-ви век. Това са хора с доблест и хора за пример!
Доц. д-р Маню Моравенов е член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българската фондова борса. Дългогодишен преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и член на екипа на VUZF Lab, той е с близо 25-годишен опит в сферите на финансите и инвестициите, пазара на недвижими имоти и капиталовите пазари. В "Нашият ден" доц. д-р Маню Моравенов разказа за една конкретна инициатива за подкрепа на растежа на стартъп и малки и средни компании, създадена от Българската фондондова борса, и за първата стратегическа среща.
"Днес е първата стратегическа среща, а за 12 месеца ще се проведат общо 4 срещи. Фокусът на днешната среща е финансирането с рисков капитал и дяловото финансиране. Основен водещ на срещата е нашият партньор Фондът на фондовете. В срещата се включват с участие и представители на самите компании, които ще представят своя опит. Ще се разгледат ползите и възможностите както от Фонда на фондовете, така и гледната точка на самите компании, а и на самите инвеститори. Допълнително по време на срещата ще се включат и глобалните консултанти. Няколко компании ще направят свое представяне пред инвеститори."
Доц. д-р Маню Моравенов коментира, че има два основни източника за финансиране на стартъп компаниите – директно финансиране от частен рисков инвеститор, като за целта стартиращите компании трябва да стигнат до такива инвеститори, вече има създадени структури, като BESCO например. От друга страна, доста голям тласък на този тип инвестиции се даде по линия на Фонда на фондовете, той използва публични средства чрез т.нар. "Програма за финансови инструменти" към дялово инвестиране в стартиращи компании. Има и трети източник, който на практика комбинира всички методи.
Чуйте повече в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg