Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Утайка от кафе в ла минор“ – спектакъл, вдъхновен от творби на унгарски автори

Снимка: Унгарския културен институт / ФС

Нова българска пиеса, вдъхновена от творби на унгарски автори, тръгва към своята публика и ще превърне Унгарския културен институт в театрално пространство на 27 ноември. Автор на пиесата и режисьор на спектакъла „Утайка от кафе в ла минор” е Николай Ламбрев-Михайловски.

„Вдъхновението от унгарските писатели Михай Бабич – „Халифът щърк“, Дьорд Драгоман – „Клада“, Кристина Тот – „Баркод“, Едина Сворен – „Брудершафт“, Янош Лацкфи – „Унгарски бивалици и небивалици“, Шандор Мараи – „Четирите сезона“, Шандор Чори – „Добро утро, свят“ роди този текст/пиеса „Утайка от кафе в ла минор“, по който създадохме спектакъла“, споделя по повод премиерата Николай Ламбрев-Михайловски. Според режисьорския замисъл представлението съчетава слово и музика, като изповедите на героите, диалозите, конфликтите преливат в изпълнения на живо на клавирни творби от Лист, Шопен, Шуман, Менделсон, Рахманинов, творби за виолончело на Дворжак.

В ролята на майката – оперна певица с име по световните сцени, е Ева Тепавичарова; в образа на дъщеря ѝ Марта, учителка по пиано, е Йоана Ламбрева, а ролята на сина Йохан изпълнява Дарин Ламбрев. Мултимедията е на Слави Георгиев.

Премиерното представление на „Утайка от кафе в ла минор” можете да гледатена 27 ноември от 19 часа в Унгарския културен институт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10