Музикантът, на чието интерпретационно майсторство ще се насладим в празничната неделна вечер е Николаус Харнонкур – аристократ по рождение и по душа, отдаден изцяло на музикалното изкуство. Любопитен, търсещ, предизвикателен, интригуващ. Ярко изразителен диригент, използващ цялото си тяло и духовно излъчване, за да предаде идеята си за конкретно музикално произведение.
„Какво ми казва музиката? Тя ми предава физически чисто духовни съдържания, които е абсолютно невъзможно да се формулират с думи. Много често, когато преживяваме напрегнат момент, установяваме, че словото по никакъв начин не помага. Музиката в почти всяка ситуация е емоционално силна, може да достигне душата. Защо? Защото тя е божествен знак.“Това споделя Николаус Харнонкур в интервю за "Л‘Експрес" в началото на 2007 г.
Забележителен интерпретатор на музиката от 16, 17, 18 и 19 век, Харнонкур постепенно добавя и важни произведения от 20-то столетие. Ще си припомним размисли за личността и твореца Николаус Харнонкур, споделени от диригента и композитора Драгомир Йосифов. От огромната звукозаписна продукция реализирана от Харнонкур ще прозвучат Симфония-кончертанте от Моцарт със солисти Гидон Кремер (цигула) и Ким Кашкашян (виола), Дивертименто от Бела Барток и Симфония №7 от Антон Брукнер.
Слушайте "Музикални вечери" в неделя от 22.00 ч.
„Когато срещнеш Моцарт, наистина намираш приятел до края на живота си – намираш светлина, която ще бъде с теб завинаги ...“ – казва Роландо Вилазон. „Музик мания“ (на 24 февруари от 17 часа) избира представителния диск, събрал много от предишните записи на певеца, включително и фрагменти от „Вълшебната флейта“, където тенорът се изявява като..
В две поредни издания предаването „Студио „Музика“ на програма „Христо Ботев“ въвежда слушателите в прекрасния творчески свят на голямата българска цигуларка Стойка Mиланова. Активно концертиращ артист от световна величина, виртуозен изпълнител и педагог с тънък усет към взаимодействието между традициите и съвременността, повече от половин..
Две симфонични творби на Ференц Лист ще прозвучат в транскрипции за два рояла на 22 февруари от 19 часа в камерна зала „България“. Това са симфоничната поема „Прометей” S 639 с премиера за страната и Симфония „Фауст“ S 647. Изпълнители са Янко Маринов и Станислав Станчев. Клавирната версия е изработена от композитора с изключително майсторство – не..
„Златната нишка, която ни свързваше с Дебюси, Равел и Форе се скъса завинаги” – с тези думи пианистът Святослав Рихтер отбелязва сбогуването си с Маргьорит Лонг след нейната кончина през 1966 г. Доскоро известна у нас като Маргарита Лонг, легендарната пианистка не само е изпълнителка-сподвижница на френския модернизъм в края на 19 и първата половина..
В съботната вечер програма „Христо Ботев“ ще почете 75-ия рожден ден на Катя Ричарели. „Родена съм примадона!“, пределно лаконично отговаряше през годините знаменитото сопрано на многобройните питания за впечатляващите ѝ триумфи по света. От дебюта в Мантуа през 1969 като Мими в „Бохеми“. Успехът мигом я изстрелва в звездна орбита. Възторгът..
"Много често получавам критики, най-вече от среди, близки до властите, че се всява едва ли не някаква разнопосочност на мнения и коментари, но аз помня, че..
“Едно от нещата, които открои пандемията, беше крехкостта на съюзите и особено на Европейския съюз. Ако някой беше казал преди една година, че..
Проф. Вася Банкова е един от стоте най-влиятелни учени в света в областта на медицинска и биомолекулярна химия според класацията на Стандфорския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg