Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библейските сюжети на Шагал и Дали във виртуална изложба

Галерия „Оборище 5“ с подарък към публиката в тежките дни на пандемия

„Библия Сакра“ на Салвадор Дали
Снимка: галерия „Оборище 5“

„Библията през очите на Шагал и Дали“ е първата виртуална 3D изложба, с която галерия „Оборище 5“ поздравява ценителите на изкуството за предстоящите коледни празници и отправя послание за светлина и надежда в тежките дни на изолация.

„Библия Сакра“ на Салвадор ДалиВ нея са включени 20 цветни литографии на Салвадор Дали и Марк Шагал на библейска тематика. Произведенията идват от известните серии на големите художници „Библия Сакра“ на Дали и илюстрацията на „Библията“ от Марк Шагал. Творбите са част от колекцията на „Библия Сакра“ на Салвадор Далигалерията и идват от световноизвестното издателство „L’atelier Mourlot“ в Ню Йорк. Някои от картините не са показвани досега в България.

Серията „Библия Сакра“ на Салвадор Дали е най-голямата публикувана серия с илюстрации от художника. Тя съдържа 105 цветни литографии (смесена техника), направени по 105 акварела, създадени от Дали между 1963 и 1964-та година. Всяка серия „Библия Сакра“ е съставена от 5 тома, подвързани в перфектно обработена кожена подвързия и съдържа текста на Библията плюс 105 литографии. Издадена е от Ридзоли едишънс – Милано, Италия. Изданието е поръчано от Джузепе Алберто – добър приятел и водещ покровител на Дали. Знаейки, че изработването на илюстрациите ще изисква художникът добре да изучи Библията, Алберто се надявал по този начин да върне приятеля си към вярата и католическата църква.

Библейска серия на Марк ШагалМарк Шагал създава Библейската си серия през 1960 години.Библейските сюжети вдъхновяват художника през целия му творчески път, но това е една от най-емоционалните му серии, посветени на текстове от Библията.

Интересен факт е, че през 1931 година големият колекционер на картини Амброаз Волар изпраща Шагал на пътешествие  в Палестина. Там той Библейска серия на Марк Шагалпроучва местностите, на които са се развивали едни от най-драматичните събития от Стария завет.

През периода на 50-те и 60-те години художникът трескаво работи по различни офорти и литографии, пресъздаващи вълнуващи сцени и образи. 

Портфолиото включва общо 24 цветни литографии, всяка от които илюстрира сцена от старозаветен текст. Сред тях попадат „Изгонването на Адам и Ева от Райската градина“, „Молитвата на Йов“ и др.

Изложбата може да бъде разгледана безплатно онлайн на сайта на галерия „Оборище 5“. Виртуалната експозиция може да бъде разгледана до 25 декември 2020 година.Деница Гергова, артистичен директор на галерия „Оборище 5“


Снимки: предоставени от галерия „Оборище 5“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35