Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският международен литературен фестивал започва днес. На нов ред

7
Тодора Радева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал
Снимка: Марица Колчева

Тази година, както вече знаете, подобно на много големи международни събития и Софийският литературен фестивал (10-13 декември 2020 г.) ще се проведе онлайн. Поканените автори ще се включват пряко от съответния град, страна, континент, където живеят или пребивават в момента. Модераторите ще водят разговорите от София. Събитията ще се предават с превод на живо и възможност за писмени въпроси във фейсбук, а веднага след това ще бъдат качвани в англоезична версия в ютюб-канала на фестивала, бидейки достъпни вече и за международна публика.

Да, признават организаторите, ще ни липсва фестивалният дух, срещите на живо, автографите, тайните поетически четения и всичко, с което сме свикнали от предишните издания в НДК, но пък… кога иначе ние, читателите, бихме имали възможността да се срещнем на живо (пък макар и на екран) и да зададем въпросите си на Салман Рушди, примерно? Също така, пандемията и карантината ни учат и на други неща – това издание на фестивала, както показва практиката и от други фестивали от март насам, ще бъде много по-добре документирано от изданията от предходните години… и срещите с гостуващите автори ще останат достъпни навеки.

В нашето онлайн издание в подвижното студио на „Аларма“ с гост програмния директор на Софийския международен литературен фестивал Тодора Радева говорим за всички тези неща, както и за предизвикателствата, които пандемията отправи към всички организатори на значими културни събития тази година. И за бъдещето също така – онова близко бъдеще, в което пандемията е отминала, но ние сме запазили добрите практики и от нейно време и сме ги комбинирали с традиционните начини на провеждане на събития отпреди март 2020 г.


Големият акцент на първия фестивален ден безспорно е онлайн срещата със Салман Рушди от 20 часа тази вечер, където и нашият екип изпрати своя въпрос, свързан с прототипа на интернет групите за обществена съпротива в романа „Среднощни деца“ (1981) и с описания в същия роман мракобесен период от управлението на Индира Ганди (Извънредното положение от 1975-77 г.), в който можем да привидим и някои заплахи за свободата и демокрацията в Западния свят конкретно през 2020 г. Сред авторите, гости на фестивала, с които ще слушате телефонни интервюта в „Аларма“ тези дни, са Ешкол Нево (Израел), Селя Ахава (Финландия) и старият приятел на предаването Етгар Керет, чийто нов сборник с разкази „Авария на края на галактиката“ излиза до дни.

Софийски международен литературен фестивал – на нов ред, визуална концепция: The Smarts


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26