Тази година, както вече знаете, подобно на много големи международни събития и Софийският литературен фестивал (10-13 декември 2020 г.) ще се проведе онлайн. Поканените автори ще се включват пряко от съответния град, страна, континент, където живеят или пребивават в момента. Модераторите ще водят разговорите от София. Събитията ще се предават с превод на живо и възможност за писмени въпроси във фейсбук, а веднага след това ще бъдат качвани в англоезична версия в ютюб-канала на фестивала, бидейки достъпни вече и за международна публика.
Да, признават организаторите, ще ни липсва фестивалният дух, срещите на живо, автографите, тайните поетически четения и всичко, с което сме свикнали от предишните издания в НДК, но пък… кога иначе ние, читателите, бихме имали възможността да се срещнем на живо (пък макар и на екран) и да зададем въпросите си на Салман Рушди, примерно? Също така, пандемията и карантината ни учат и на други неща – това издание на фестивала, както показва практиката и от други фестивали от март насам, ще бъде много по-добре документирано от изданията от предходните години… и срещите с гостуващите автори ще останат достъпни навеки.
В нашето онлайн издание в подвижното студио на „Аларма“ с гост програмния директор на Софийския международен литературен фестивал Тодора Радева говорим за всички тези неща, както и за предизвикателствата, които пандемията отправи към всички организатори на значими културни събития тази година. И за бъдещето също така – онова близко бъдеще, в което пандемията е отминала, но ние сме запазили добрите практики и от нейно време и сме ги комбинирали с традиционните начини на провеждане на събития отпреди март 2020 г.
Големият акцент на първия фестивален ден безспорно е онлайн срещата със Салман Рушди от 20 часа тази вечер, където и нашият екип изпрати своя въпрос, свързан с прототипа на интернет групите за обществена съпротива в романа „Среднощни деца“ (1981) и с описания в същия роман мракобесен период от управлението на Индира Ганди (Извънредното положение от 1975-77 г.), в който можем да привидим и някои заплахи за свободата и демокрацията в Западния свят конкретно през 2020 г. Сред авторите, гости на фестивала, с които ще слушате телефонни интервюта в „Аларма“ тези дни, са Ешкол Нево (Израел), Селя Ахава (Финландия) и старият приятел на предаването Етгар Керет, чийто нов сборник с разкази „Авария на края на галактиката“ излиза до дни.
Софийски международен литературен фестивал – на нов ред, визуална концепция: The SmartsЕвропа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg