Институтът за изследване на изкуствата при Българската академия на науките обяви в публичното пространство своя проект за отбелязване на една уникална, изключително интересна за българската култура личност – Васил Гендов, по повод 130 години от неговото рождение. Проектът има заглавие: „Васил Гендов: Живот между театъра и киното“.
По-голяма част от публиката познава делото му, свързано с първия български игрален филм „Българан е галант“. Но той има дълга творческа биография в театъра, има принос за създаването на български национален филмов архив, има ценни авторски ръкописи и прочие.
Отбелязването на годишнина на една такава широко скроена личност от нашето минало е свързано с широко проучване на различните срани от творческото дело на Васил Гендов, както и организиране на различните форми на това представяне. Затова подготовката започва още от първите дни на новата година и разчита на медийно представяне.
Обърнахме се към доц. Александър Донев от сектор „Екранни изкуства“ към Института, първо с молба да ни разкаже повече за делото на тази личност, както и за идеите да бъде отразена годишнината от рождението му.
Карантината в Израел постави изкуствата „под ключ“. От една година с малки, и то кратки изключения, картинните галерии и музеите са затворени, а театрите, оперите, концертните зали така и не отвориха врати. Културните дейци излизаха на митинги пред резиденцията на премиера на страната, но от техните протести нямаше никакъв ефект. Наложи се да измислят..
Галерия „Квадрат 500“ представя самостоятелната изложба на художника Атанас Парушев – известен още като Шока, предимно абстрактна живопис, която той нарича „Духовни картини“. Изградени от много материя – бои, хартия, плоскости – сякаш попили жеста и намеренията на художника, те превръщат пространството около тях в храмово. В едно свое интервю..
Театралното сдружение „Сторикечърс“ представя най-новия си спектакъл на 27 февруари в Националния студентски дом . „За птиците и хората“ е социален плейбек театър и е насочен към близки и приятели на онкологично болни пациенти. Всъщност това е второто представление от цяла тематична поредица, която започна в края на януари. Тогава актьорите..
Човек разказва себе си чрез многото неща, които върши и които създава. Понякога и по-директно. „Отгласи. Разговори с Цочо Бояджиев“ не е точно автобиографична книга, въпреки че проф. Цочо Бояджиев е откровен и неприкрит в нея. Сходна е формално с т.нар. "литературни анкети", или беседи. Разговорът води проф. Атанас Стаматов – приятел и съмишленик на..
В епизод 408 „Трамвай по желание“ среща своята публика със знаменития художник-фотограф, исторически изследовател и театрален мисионер Иво Хаджимишев. Израснал зад сценичните кулиси, Хаджимишев е свързан кръвно с оперното и театралното изкуство. Баща му Михаил Хаджимишев е един от най-големите режисьори на българското оперно изкуство, а майка му Ани..
26 февруари е Международният ден на бавните обороти или празник на спокойствието. Какво губим, когато бързаме? Темата коментира в “Нашият..
Отличниците в българската университетска рейтингова система ще бъдат наградени на церемония, организирана от в. “24 часа“. Вестникът ще представи..
Френският институт отваря отново зала "Славейков" с прожекции на съвременни филми. 2021 година е специална година за Френския институт, защото той..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg