Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новогодишният концерт на Виенската филхармония – символ на надеждата

1 януари, директно от „Златната зала“ Музикферайн – Виена по програма „Христо Ботев“, 12.15 часа

| обновено на 01.01.21 в 11:24
Снимка: Benedikt Dinkhauser

Всяка година на 1 януари точно в 12.15 светът е МУЗИКА! Независимо от различията, политическите противоречия, кризите и конфликтите, хората от цял свят забравят своите спорове и стават едно голямо семейство, обединени около най-красивото от всички изкуства. Защото Новата година означава ново начало и всички искаме то да е по-добро и да ни донесе мир, любов и разбирателство. А какъв по-добър начин да постигнем това от изпълнения с хармония и светлина свят на музиката? Вече повече от осем десетилетия Новогодишният концерт на Виенската филхармония отправя към човечеството послание на надежда. Започнал в смутни и трудни за Австрия времена, на 31 декември 1939 (единственият път, когато не е бил на 1 януари!) той не е прекъсвал дори по време на войната! И ето че идеята за повдигане на националния дух на австрийците по време на окупация постепенно е прераснала в идеята за обединяване на света около Доброто и Красивото! Един прекрасен символ, превърнал се в традиция, без която не можем да си представим нито една Нова година!

Рикардо Мути по време на репетиция за Новогодишния концерт. Снимка: Dieter Nagl
Независимо от трудностите, през които всички преминаваме в момента поради пандемията от коронавирус, Виенската филхармония е твърдо решена да спази тази традиция и на 1 януари 2021 година. Макар и без публика, заради наложените ограничения, нейният Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн, ще се състои за 82-и път! По този начин музикантите от оркестъра искат да вдъхнат оптимизъм на хората, защото, както каза в интервю за австрийския вестник Die Presse Даниел Фрошауер, член на ръководството на Виенската филхармония: „Ако няма Новогодишен концерт, какъв сигнал бихме подали на света, особено в тези времена?“. Наистина, малко странно ще бъде да слушаме любимите и познати творби на фамилия Щраус без неотменните аплодисменти, но благодарение на съвременните технологии и това до известна степен ще бъде преодоляно. В сътрудничество с аудиофирма в Грац, посредством 20 микрофона в Златната зала на Музикферайн чрез специална техника ще бъдат предавани овациите на регистрирани зрители. „Концертът за мен е послание за света“ – допълва Фрошауер.

Програмата тази година включва музика от Франц фон Супе, Карл Целер, Карл Мильокер, Карл Комзак и, разбира се – фамилия Щраус, а на диригентския пулт за шести път ще застане Рикардо Мути, който е свързан с този оркестър вече 5 десетилетия. Мути и Виенската филхармония са изнесли стотици съвместни концерти във Виена и Залцбург, както и по време на турнета. А през месец юли 2021 Маестрото предстои да отбележи и своята 80-годишнина!

Репетиция за Новогодишния концерт. Снимка: Benedikt Dinkhauser
Програма „Христо Ботев“ също има дългогодишна традиция в директните излъчвания на Новогодишния концерт на Виенската филхармония. На 1 януари, вече за 34 път, тя кани всички слушатели да станат част от многомилионната аудитория на събитието, което е не само прекрасно начало на Новата година, но и послание към целия свят за надежда, приятелство и мир!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40