Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Лингорски:

Българският финансов сектор е способен да бъде катализатор на икономическа активност

| обновено на 05.01.21 в 10:52
Илия Лингорски
Снимка: БГНЕС

Каква ще бъде икономическата 2021 година? Къде ще бъдат големите проблеми? Има ли шанс за възходящо развитие въпреки пандемията? Илия Лингорски, главен икономист на Българската банка за възстановяване и развитие, коментира в "Нашият ден". 

"Изпращаме една безпрецедентна година с относително добри, на фона на първоначалните очаквания през март и на останалото в Европа, макроикономически показатели, най-вече стабилност на финансовата ни система, предсказуемост на публичните ни финанси. Паралелно с това частният сектор показа една голяма гъвкавост и способност да се справя в трудни условия. Разбира се, това беше и в резултат на широк набор от мерки, които правителството предостави на частния сектор, особено в подкрепа на заетостта, също и на икономическата активност, за да можем да преминем през този период на пандемия. Той обаче още не е свършил. Безспорно, не само у нас, това беше една много трудна година за частния сектор, изискваща лишения, гъвкавост и способност за реакция в много динамично и бързо променяща се среда.

Започваме една година, заредена с повече оптимизъм и до голяма степен това е свързано с очакванията за справяне със здравния проблем – чрез програмите за ваксинации, но този процес ще продължи през следващите месеци – ние не сме излезли все още от кризисната фаза. Продължават да действат редица мерки и програми на правителството, а също и програмите, които ББР администрира. През 2020 година правителството ни предостави специфичен ресурс и мандат, насочен най-вече към две програми за подкрепа на бизнеса и заетостта. Програмата за подкрепа на заетостта е насочена към физически лица – хора с трудови взаимоотншения или хора от свободните професии, чиито доходи са пострадали в резултат на невъзможност да работят. Другата програма е насочена към бизнеса. Първоначално тя беше насочена към малкия и средния бизнес – за предоставяне на ликвидност. В края на годината обхватът на програмата беше разширен. Програмите ще продължат да работят. 

С решаването на медицинския проблем и възстановяването на икономическата активност ще започне и възстановяването на потреблението, както и възстановяването на международната търговия, особено в рамките на европейската общност. Сигналите вече са позитивни, както и очакванията на финансовите пазари.

Важно е да се подчертае, че българската икономика влезе в тази криза с добри публични финанси, банкова система в най-доброто си състояние от последните доста години. Тази криза и излизането от нея са най-обещаващи за страните именно в подобна позиция: със здрави публични финанси, без прекомерни задължения и в същото време в силна фискална позиция, с финансов сектор като българския – в добро състояние, способен да бъде катализатор на икономическа активност и инвестиционна дейност през следващите години

Ние можем да се възползваме в периода на възстановяване както от стимулите, които ще дойдат по линия на редицата европейски приоритети и програми, така и в резултат на заздравяването на веригите на стойности и снабдяване в рамките на общността... Това ни дава перспектива да гледаме оптимистично."

Чуйте повече подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39