По-дълъг живот за българските филми, дори извън пределите на страната – това обещава новата стрийминг платформа Gledam.bg. Тя представлява своеобразна видеотека, която предлага най-богатата колекция от родно кино и театър до този момент.
Повече от 40 класики, създадени преди 1989 години, сред които „Дами канят“, „Вчера“, „С деца на море“, „Крадецът на праскови“, „Козият рог“ и „Опасен чар“, съвременни филмови заглавия като „Дзифт“, „Стъпки в пясъка“ и „Доза щастие“, както и театралните постановки „Черното пиле“, което ще бъде налично в платформата до края на януари, ексклузивно за цял свят, и „Лоши деца“ могат да бъдат открити в каталога на Gledam.bg.
За да достигнат до тях, зрителите трябва да си създадат акаунт в платформата. Тя е достъпна на всички устройства, а възможностите за абонамент са разнообразни.
На всеки две или три седмици към каталога ще се добавят нови филми и представления, а след време ще бъде създадена и авторска продукция. Филмите от колекцията ще бъдат и субтитрирани на български език, което е една от мисиите на създателите на Gledam.bg.
Според проучванията им платформи като тази дават удобство и качество, при това легално. Липсата на единна българска база за кино досега подтикваше зрителите да се обръщат към пиратските торент сайтове, които обаче изискват сваляне и допълнителна памет в устройствата. Всичко това провокира желание у хората да започнат да си плащат за удоволствието да гледат български филми.
Алек Алексиев разказва повече за този културен мост между българите в чужбина и тези в страната, който освен да бъде хранилище за българските шедьоври има за цел и да подкрепи развитието на изкуството у нас.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg