Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганев: На парламентарните избори ще имаме нова политическа ситуация

Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Каква е първата политическа седмица на новата година? Прогнози за 2021 г. във вътрешнополитически план прави в "Нашият ден" политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд".  

"В политическо отношение светът започна, меко казано, изненадващо новата 2021 година с нещо, което не се е случвало повече от 2 века в САЩ. Но Съединените щати са устойчива демокрация. И това не е краят на американската демокрация и тези кадри от Капитолия, освен тежка имиджова щета, не мисля, че ще имат някаква последица за демокрацията в САЩ като цяло. Но няма съмнение, че се намираме в етап, в който американското общество е толкова разделено, че практически двете основни групи (подкрепящи едната или другата партия) не само не могат да си говорят помежду си, а и през следващите години и десетилетия ще се отдалечават все повече. Не мисля, че ще стигне до делегитимиране и оспорване на изборните резултати."

България първата седмица, поне мен, ме зареди с някакъв оптимизъм и това е свързано с по-добрата статистика относно заболеваемостта от коронавирус. Струва ми се, че може да се говори за начало на края на втората вълна. 

Във вътрешнополитически план – събитието е датата на изборите. Както през 2020, 2019, 2018 година, всеки повод се използва за конфликт между президентската администрация и изпълнителната власт. 

Другото – продължаване на разчистване на вътрешнопартийни сметки от страна на БСП. Имам предвид прекратяването на членството в партията на Георги Гергов. Пловдив не е бил най-силното място на БСП на които и да е избори, но няма никакво съмнение, че сега резултатът ще бъде по-лош. Нинова по никакъв начин не е решила да започне някаква форма на промяна в политиката в своята партия. Тя играе много рязко спрямо вътрешнопартийната си опозиция – безкомпромисно, силово, без опити да интегрира поне част от нея... БСП е партия на лобита. В БСП силният лидер по принцип не е силов лидер, а балансьор на тези лобита. Големият въпрос е дали Нинова вижда като свой конкурент в лявото пространство президента Радев и дали това ще се отрази по някакъв начин на подкрепата на БСП на Румен Радев за втори президентски мандат. Това е ключово, защото е очевиден конфликтът между "Позитано" и президента, има и достатъчно поводи за това. Президентът не отрича категорично дали ще прави собствена партия."

Според Ганев така е съвпаднал календарът на изборите у нас тази година, че президентските избори се оказват форма на политическо следствие на парламентарните. "На парламентарните избори ние ще имаме нова политическа ситуация. Който и да управлява, който и да е първи, ситуацията ще бъде много различна, защото ще има нови играчи в парламента, балансите ще бъдат различни. И в момента, в който се състави 45-ото НС, ще е ключово важно дали ще излъчи или не конфигурация, дали ще има или не предсрочни парламентарни избори след редовните... Тогава вече политическите сили ще започнат пазарлък кой–кого–какво да подкрепя и съответно кои да са потенциалните кандидати.

ДПС избърза – явно там има трайно решение срещу Радев. Това не е за подценяване, защото партийната подкрепа на ДПС за президент е особено ключова. Почти всички избрани президенти са били с подкрепата на ДПС – просто има едни 400 000 гласа отгоре. Не само че Радев се лишава от 400 хиляди гласа, но и това са 400 хиляди гласа за неговия опонент. Разбира се, има много време дотогава."

Справянето с коронавируса като политически инструмент

"Няма съмнение, че справянето или несправянето с коронавируса несъмнено ще бъде главната тема на предизборната кампания. И другото важно следствие от Covid-19 – различните подходи за икономическо възстановяване след въведените мерки."

Предизвикателства към системните партии и новите политически субекти

"Всяка една парламентарно представена партия ще има по-малко гласове от 2017 година. Предизвикателството пред новите политически субекти е, че трябва да правят партия в условията на пандемия, а една партия се прави със структури – трудно, защото не могат да се събират много хора на едно място... Традиционната форма на кампания, колкото и ретроградно да звучи за някои, не е била онлайн, а е била със срещи на терен."

Политически партньорства

"Няма съмнение, че споразумение между ГЕРБ и СДС ще се подпише, защото това е коалиция вече тествана на избори. СДС са доволни от подобна коалиция. Огромно предизвикателство пред ВМРО ще бъде влизането в парламента – имат определени шансове като Обединени патриоти с НФСБ. Не изключвам и договорка с ГЕРБ."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50