Определят го като един от най-влиятелните съвременни романисти, а името му няколко пъти е спрягано и за Нобелова награда. Харуки Мураками е едно нестандартно съчетание между светоусещането на Изтока и културата на Запада. Роден е в Киото, Япония, но винаги се е интересувал повече от американска литература. На това критиците отдават „западния“ му стил на писане, който го отличава от останалите японски автори.
Мураками е автор, който се интересува от различни сфери на изкуството и това личи във всичките му романи. Отвежда те в един привидно спокоен свят, в който изведнъж започват да валят риби от небето или ненадейно те заговаря някоя улична котка. В книгите му може да се забележи и един особен интерес към музиката. Самият Мураками притежава огромна колекция от музикални плочи, а в един период от живота си е собственик на джаз бар. На български са излизали „Хроника на птицата с пружина“, „Кафка на плажа“, „Спутник, моя любов“, „Норвежка гора“ и др.
За красивия свят на Мураками е разговара с Кремена Димитрова, директор „Комуникации“ към издателство „Колибри“, които са посветили цялата седмица на Харуки Мураками. Тя споделя, че това е автор с невероятно въображение, който те отвежда на неподозирани места, описвайки съвсем прости неща: „Той е вселена, в него всеки открива по нещо. В книгите му има много закодирани пластове. Една книга може да бъде прочетена няколко пъти, но читателят всеки ден ще открива нови и нови детайли“.
Още за творчеството на Харуки Мураками може да чуете в звуковия файл.
Кенсъл култура най-общо означава отричане на дадена личност и нейните постижения с порой от нападки и обиди в социалните мрежи. Това се случва след изказване на някакво непопулярно мнение, което не съвпада с обичайните линии на поведение, признати за валидни от дадена общност. Често проявите на кенсъл културата обаче водят до разрушаване на репутации,..
„От шестгодишна съм в театрален състав, изключително известен във Варна по това време – „Златното ключе“. Дванайсет години, до XII клас, това беше най-силната ми емоция, най-силните ми приятели, които и до ден днешен ме заобикалят. Това ме палеше, веднага ме приеха в Театралната академия и от там нататък аз се занимавам само с това. С актьорската..
Новата книга „Кварталите на Габрово. Част 1“ представя историята на града от ранния османски период до края на 2020 г. Тя е пета подред в историческата колекция „Габрово – живият град“, стартирала през 2008 г. Автори са Момчил Цонев и Даниела Цонева. Издател отново е Фондация за българска литература - София в партньорство със сдружение Обществен..
Полският институт в София е домакин тази седмица на IV издание на Полския филмов фестивал "Кинотека". Едно събитие, вече традиционно, очаквано с интерес от българската публика, което показва съвременно полско кино. Програмата е специално селектирана за българските зрители и се осъществява съвместно с института „Адам Мицкевич“ във Варшава. Селекцията е..
През последните години го наричат „културен аташе на Асеновград“. Една титла, която той получава сред приятели и съмишленици и се разпространява и в по-широки кръгове. Дипломат от кариерата в духовния свят, защото това е естественият избор на хората. Йордан Кожухаров е един от приятелите на програма „Христо Ботев“ – от рубриките "Duende" и "Радиоулица" –..
Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е..
„Мъжка работа“ ли е политиката в България и каква е ролята на личността на политическата сцена в локален и глобален план? Темите коментира в..
Какво е качеството на училищния живот? Какви са практиките за подобряване? Какъв е инструментариумът за оценка на ефективността на училищното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg