В деня на ромската Нова година – за възстановяването на разрушени мостове и за правилните и погрешните начини за спасяване на давещите се. Как мислим за ромското малцинство и има ли хора, които целенасочено биха “провалили” живота си със себелишаване от образование, прилично жилище и други облаги на съвременността. Дали коронавирусът е катализатор за видимостта на кризата в гетата?
Дора Петкова, социолог и консултант и ръководител на проекти по национални и международни проекти, насочени към ромската общност, коментира в "Нашият ден":
"Днес е един празничен ден за ромите в България. Много роми празнуват и пазят традициите си. Но мен ме вълнуват повече проблемите и онова, което остава и след празника. Особено сериозно ме развълнува обръщението на един от здравните медиатори (една нова професия, която вече се институционализира). Става дума за деца от Николаево, които имат нужда от храна и памперси. Време е да се заемем с тези проблеми и да не си затваряме очите. Оказва се, че това не е единствената община и не е единственото място. Оказва се, че много често, независимо от усилията и европейските програми, има маргинализирани общности, които някак си не са във фокуса, не достигат тези програми до тях. Ние не знаем и колко точно са тези общности. Трудно правим политики, които реално подпомагат именно тези хора. Липсва устойчивост."
Чуйте повече в звуковия файл.
Валери Леков, редактор в програма "Христо Ботев", коментира празника от кв. "Изток", Кюстендил.
"Има много легенди за свети Василий, свети Георги и ромите, и в последните години започнаха да се появяват тези легенди и в книжни издания. Това, което ме впечатлява тази година, че тук, в центъра на кв. "Изток" е много тихо. Други години, помня, имаше музика, играеха се хора, имаше кукери, наричани чунгури. А сега виждам само автомобили и преминаващи набързо хора.
Правилата се спазват, хората са много наплашени, имаше няколко смъртни случая... Някои се върнаха по рабатота си в Европа, защото това им позволява да издържат своите близки.
Когато човек се бори за оцеляване, не мисли за усъвършенстване. Все още има хора, които живеят ден за ден, оцеляването им е трудно и едва ли ученето на децата им е на първа линия. На първа линия за тях е да подсигурят насъщния за деня."
Чуйте повече в звуковия файл.
Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg