Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският национален костюм в картините-уроци по етнография

„Момиче с гергини“ от Владимир Димитров – Майстора
Снимка: archives.bnr.bg

„Всяка жена прави сама своите носии, престилки, черги и прочее. И естествено, за да се хареса на хорото, тя трябва да се отличава от другата. И затова са толкова различни нашите носии, защото те не трябва да се повтарят. Всяка мома трябва да изглежда по-добра от другата, като се хване на хорото, за да я харесат момците. Затова не само всяко село се отличава от съседното село по това какви носии прави, но и всяка къща е различна от съседната къща“, споделя художничката Надежда Кутева, дъщеря на известния композитор и диригент Филип Кутев. За нея традициите около българския народен костюм крият една съвършена естетика, която се усъвършенства през вековете.

Летен концерт на хора на ансамбъл „Филип Кутев“ в двора на Националната галерия, в който всички певици са били облечени в различни и наситени с цветове, орнаметники и символи носии, провокира желание за запознанството с българския народен костюм. За едно вглеждане в творчеството на редица живописци, включени в експозицията на Националната галерия в „Квадрат 500“, в което централна тема е традиционният ни бит. Художници като Иван Мърквичка, Антон Митов, Иван Ангелов, Никола Образописов, Владимир Димитров - Майстора, Стоян Венев и Димитър Казаков - Нерон.

„Това, което рисуват тези български художници в този период, то не е някаква специална насоченост към етнографията, те просто рисуват бита, защото до средата на 50-те години бит, етнография, фолклор – това просто е едно цяло, животът е едно цяло“, допълва още Надежда Кутева. След разговора, посветен на мястото на българския национален костюм в емблематичните живописни творби, които можем да открием в колекцията на Националната галерия, тя разказа за картините-уроци по етнография и в ефира на „Време и половина“.

„Те могат да служат като урок по етнография. Специално това, което рисува Мърквичка с тази съвършена, реалистична негова школа. И не само това, той бива наречен от тогава вече зараждащата се критика „чех по рождение, българин по мисли, стремежи и идеали“. Тоест, той влага не само своята виртуозност и умението си да рисува, но той влага и нещо, като че ли е по-българин от българите в това, което рисува“, твърди художничката.

За дълбоката символика, която можем да открием в традиционните български народни носии, за развитието и обогатяването им в емблематичните живописни произведения, които имат сериозен документален смисъл, Надежда Кутева разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камелия Тодорова с Емет Коен трио на Банско джаз фестивал

Всички в джаза

Под наслова "Всички в джаза" от 3 до 10 август  за 27-и път се провежда Банско джаз фестивал. Тазгодишното издание включва 8 дни и вечери джаз с български изпълнители. Гости от 18 страни и 23 концерта на 135 артисти радват публиката. Специално създадени за Банско джаз фестивал международни проекти и колаборации, като този на “Емет Коен трио” (САЩ), ще..

обновено на 07.08.24 в 11:05

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 август 2024

1 август Свири Симфоничният оркестър на Хърватското радио и телевизия с диригент Енрико Диндо. 3.00 часа – Едуард Елгар (1857-1934), Концерт за виолончело в ми минор, оп. 85. Солист: Асиер Поло (виолончело). 3.31 часа – Гаспар Касадо ((1897-1966)), Прелюд – фантазия из Сюита за виолончело. Изпълнява Асиер Поло (виолончело). 3.36 часа – Роберт Шуман..

публикувано на 31.07.24 в 08:20

Тромбата на Мишо!

Тромбата на Мишо! Как кой Мишо? Йосифов! Чуем ли нея или пък неговото име, означава едно-единствено нещо: първа класа. Той може да бъде както сериозен и авангарден, така и палав, весел, усмихнат разказвач на вицове без думи и ачик айляк – в зависимост от настроението на музиката, която изпълнява или сам създава – за себе си и за другите. 6-а степен по..

публикувано на 29.07.24 в 17:09
AVA Trio (Джузепе Доронцо, Есат Екинджиолу, Пино Базиле)

"Аларма Пънк Джаз" на покрива с AVA Trio

Новата музикална седмица на "Аларма Пънк Джаз"   ще започне на Откритата сцена " 8 декември "на терасата на последния етаж на Националния студентски дом  (пл. "Народно събрание" 10). Под открито небе в понеделник вечер, 29 юли, от 20.00 ч.  ще свирят "средиземноморските авангардисти" AVA Trio  (Италия/Турция/Нидерландия), чието..

публикувано на 27.07.24 в 16:31