Жест на гражданска ангажираност и разбиране, че развитието на децата е споделена отговорност, води до създаването на дарителската кампания „Нова арфа за нашето училище“. Сдружение „Ранно пиле“ я организира още миналата година по инициатива на родителите на учениците от класовете по арфа на д-р Кохар Андонян и Лили Стоева в Национално музикално училище „Любомир Пипков“.
Новата педална арфа е повече от необходима за децата в тези класове, които нарастват с всяка година. От 6, те вече са 24 – в различни възрастови групи, от 1 до 12 клас.
Арфите обаче все са си три – една на 40, една на 45 години и най-младата сред тях – 10-годишната. На две от тях са свирили учителките на децата, когато са били още ученички.
Арфата е древен и красив инструмент. Тя е от богат и славен род и има немалко наследници. С вълшебния си звук тя е считана за инструмент на кралици и ангели, на жреци, поети и императори, инструмент, чиято песен може да действа като терапия. Тази приказна царица-разказвачка е и скъп инструмент, който не всеки може да си позволи. Арфата изисква сериозна поддръжка. Нейната сложна механика е податлива на амортизация – не само заради натоварването при нейното ежедневно използване, но и заради промяната във външната среда и транспортирането ѝ.
А децата, които свирят на нея, репетират често, но могат да го правят само в училището. Със същите тези три арфи те и нерядко пътуват и участват в различни конкурси, от които печелят и големи награди. Само през изминалата нелека 2020 година ученичките от класовете по арфа на Музикалното училище са спечели 7 първи награди от престижния Международен онлайн конкурс Music Competition Online 2020, който се проведе за първи път в Париж.
Затова и родителите на децата изявяват желание да подкрепят усилията на училището да осигури условия за разгръщане на таланта на младите арфови изпълнители. Така се стига и до инициирането на кампанията „Нова арфа за нашето училище“, която, макар да започва в трудната за всички 2020-а, вече е към своя край. Изкисква само още малко усилия, за да постигне необходимото – закупуването на новата педална арфа.
Повече за кампанията и за това как може да се включите в нея ще откриете в сайта на каузата.
В звуковия файл можете да чуете какво споделиха учителките на талантливите деца от класовете по арфа в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ – д-р Кохар Андонян и Лили Стоева, както един от родителите, които активно участват в провеждането на кампанията – Алексей Христов.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg