Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Зоран Станков

Сърдечно-съдови изменения след прекаран Covid-19

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Какви са последиците от Covid-19 за системите в нашия организъм? Все повече данни се събират. Оценка на сърдечно-съдовата система при пациенти след преболедуван Covid-19 прави в "Нашият ден" интервенционалният кардиолог д-р Зоран Станков, от екипа на проф. Иво Петров. 

База за оценката

"С увеличаване на броя на пациентите, прекарали Covid-19, след втората вълна значително нараства. Аз лично дневно преглеждам по 5-6 човека след Covid инфекция. Основните проблеми, споделени от пациентите, са: липса на задоволителен функционален капацитет (т.е. задухът персистира, както и лесната умора); от страна на сърдечно-съдовата система най-честото оплакване е сърцебиене – около 80%, което е доста симптоматично. При направените допълнителни изследвания (ехокардиография) на пациенти с прекаран Covid перикардните изливи са доста по-редки (аз лично съм засекъл 4 от близо 200 пациенти), а пък миокардитите, което е най-сериозното усложнение на сърдечно-съдовата система, към момента доказан миокардит след прекаран Covid имаме само при един пациент. Това е добра новина. 

Когато говорим за големите съдове, усложненията са доста по-чести. Лекували сме пациенти, които имат запушване на вени (доста често). Изследвания от Испания описват около 20% белодробен тромбоемболизъм като усложнение след Covid. Такива пациенти лекуваме поне по 5 на седмица. Да не забравяме и артериалните тромбози – за последния месец – 6 пациенти, които сме лекували от периферни емболии (най-често на горни крайници). Все още няма достатъчно база данни, за да разберем защо точно така се получава."

Сравнение с други прекарани вирусни инфекции

"Аз разделям нещата на две групи – увреда директно на сърцето и тромбози на периферните съдове с техните усложнения. Първата група са много редки, за щастие, сравнени с другите вирусни инфекции. Втората група, за съжаление, (тромбозите на вените и артериите) е много по-честа при Covid. Тук говорим за съвсем различен механизъм – не както при другите вирусни инфекции – възпаление на самата плака, а емболии и тромбози, които са на места даже при хора, които нямат атеросклероза. Механизмът е съвсем различен и честотата е по-голяма."

Групи с по-голям риск от усложнения

"Тук групите не можем да ги определим. Затова при пациенти със среднотежко и тежко изкарана инфекция е много важно по-продължителното антитромботично лечение – приемането на антикоагуланти за по-дълъг период от време. Испанците препоръчват до 45 дни да се приемат антикоагуланти, което и аз препоръчвам на моите пациенти."

Необходим набор от изследвания

"При нас правим изследвания на: пълна кръвна картина, нива на Д-димер, маркери на възпаление, нива на фибриноген, електрокардиограма, за да установим дали има ритъмно-проводни нарушения и синусови тахикардии, най-чести при тези пациенти. Профилактиката на сърдечно-съдовия преглед приключва с ехокардиография на сърцето, за да изключим миокардити и перикардни изливи. И финално – Доплер на периферните артерии и вени."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35