Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Радиоенциклопедия
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Концертният албум „Covered“ на Робърт Гласпър трио от 2015 г.
от 2.00 до 3.00 часа
А сега накъде
• Градът разказва истории: Как да обиколим София по време на пандемия и кои са новите културни маршрути в града, разговор с Виктор Топалов.
• Пътуване с деца: Историческият музей в Провадия и историята на опълченеца Стефан Богданов и неговите наследници, които подаряват част от къщата му за създаване на нова музейна сбирка в града.
• Маршрути: Село Смилян и изкуството на везаните родопски терлици.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Очаквайте традиционна музика, самба, етно и денс от слънчева Бразилия. Сред участниците – Зека Пагодиньо, Паулиньо да Виола, Елба Рамальо, „Фафа де Белен“ и др.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Иван Варимезов, Добрин Добрев, Сестри Кушлеви и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Отмъщението на кълбото Албърт“, автор: дете
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Детски радиотеатър: „Обичта, перушинка бяла“ от Уошингтън Ървинг – 2 част
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: минути с музиката на Митко Щерев и Хайгашод Агасян, и с думи за свързания с тази дата Йосиф Бродски.
За какво са ни кръчмите - в деня след протеста на собствениците на заведения говорим с политолога Евгений Дайнов и музиканта Васил Георгиев (Кръпката) за "техните" места и за това защо човешкото същество се нуждае от баровете, клубовете и кафенетата (за заведенията за хранене не сме сигурни).
• Какво ни чака: разговор за разслоението и поляризацията в обществото.
• Истории в ефира: Месец на програма „Христо Ботев“ в „Нашият ден“ – медиите и света в очите на водещия на „Мрежата“ Николета Атанасова.
• Възродителният процес като социална травма – разговор на редактора Светла Тодорова с психиатъра д-р Румен Петров за неговото изследване на съвременната историография около този период, за неетичността на националистичната идея и трагичната ни обреченост да останем в нея.
• Икономика на големия град - кои са работещите начини за оптимизиране на разходите на живеещите в големите населени места на България? Доколко имаме избор между възможните техни жилищни, енергийни, логистични, здравни и културни хипотези? Разговор с Димитър Събев, доктор по икономика, журналист и пътуващ човек, и с доц. Георги Николов, ръководител на катедра Регионално развитие" в УНСС и създател на новата магистърска програма „Развитие на интелигентните градове“.
• Сигурни всеки ден: какъв е рискът при цялостна промяна на подхода към разходите за живот в големия град?
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Музикална мрежа
В памет на мексиканския композитор и певец на романтични латино балади Армандо Мансанеро, който напусна земния свят на 28 декември 2020 г. на 86-годишна възраст.
Ще звучат отличителните му песни и негови дуети с испанските певци Долорес Флорес - Лолита, Ману Тенорио, Кармен Парис, Антонио Кармона, Пастора Солер, Рафа Санчес, Конча Буйка, Хосе Мануел Ортега - Мандзанита, Росарио Флорес, Ана Тороха, синът му Хуан Пабло Мансанеро и фламенко групата „La Barberia Del Sur“.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Людмил Станев с литературната награда „Стоян Михайловски“
• Борислав П. Петранов за книгата на Саша Мариана Залцман „Извън себе си“
• Иван Странджев за стихосбирката си „Улици на тъгата“
• Николай П. Бойков за „Приказки за магазинчета“ от унгарската писателка Ализ Мошони
• Изложба „Живопис и рисунки на Кольо Карамфилов (1963-2014)“ от колекцията на галерия „L'Union de Paris“, Пловдив
• Чуй Антон Митов!
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
„Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2020“ в националния исторически музей.
Събеседник: Бони Петрунова, директор на музея
от 14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Звукови хроники
Поредица „Фолклор и композиторско творчество“.
от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Лабиринти на познанието
• Наред с другите си рекорди, 2020 се оказа й най-топлата година за Европа. Питаме климатолога Симеон Матев как стана така, че годината, в която светът направи немислимото и спря за момент, се оказа най-топлата в последно време.
• В отговор на кризата с Covid-19 и още по-мащабната криза с климатичните промени се появи концепцията за 15-минутния град – или как да работим, да учим, спортуваме и пазаруваме на четвърт час пеша или с колело от дома. Ще чуем кратко експозе на Карлос Морено, урбанист и съветник на парижката кметица.
• С арх. Цветомир Ценков, специалист в областта на архитектурното наследство, консервацията и реставрацията, ще поговорим има ли потенциал у нас тази идея.
• Зелени минути: гражданския проект Airbg – в който доброволци събират данни и наблюдават над 1500 станции за измерване на чистотата на въздуха, разположени на различни места из страната.
от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Радиоенциклопедия
Пещерите в България
Тема – 4: Пещери „Ягодинска“ и „Дяволско гърло“.
Участници: спелеологът Мичо Солаков и екскурзоводът Антон Симов.
от 17.00 до 18.00 часа
Музикален следобед – Музикални легенди
Хайнрих Маршнер
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Портрети
от 19.30 до 21.20 часа
Музикалните вечери – Метроном
Изпълнения на камерен Drop Down Community. В тяхна интрепретация ще прозвучат Гръцки танци от Никос Скалкотас, Симфониета за струнен оркестър III част Allegro от Улви Джемал Еркен, Румънски танци от Бела Барток, Камерна симфония от Румен Бояджиев-син, Холберг сюита за струнен оркестър от Едвард Григ и Камерна симфония, оп.110 а от Дмитрий Шостакович.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Дневникът на Ане Франк“ от Ане Франк – 16 част
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Годишните награди на Националния клуб за фентъзи и хорор „Цитаделата“. Как се отрази пандемията от Covid-19 върху този жанр, кои филми, книги, игри, злодеи и герои спечелиха сърцата на феновете – за това ще говорим с председателя на клуб „Цитаделата“ Александър Драганов.
• А сега внимавайте: новия албум на Нийл Йънг „Way Down in the Rust Bucket“
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Джаз клуб
Документален запис от Юбилеен авторски концерт на Христо Йоцов с Биг бенда на БНР, под диригентството на Антони Дончев.
Солисти са виртуозните музиканти от оркестъра: Мартин Ташев и Венци Благоев - тромпет, Влади Мичев и Цветан Троянски - тромбон, Димитър Льолев – саксофон, Огнян Весков – китара, Антони Дончев – пиано, и Христо Йоцов - барабани и вибрафон.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg