„Името ми е Коте, но съм кученце. Мама беше бордър коли, а татко ми – лапландско овчарско куче. По-точно финландски лапхунд. И така, аз съм мелез. Бордър лапколи. Или лапбордърхунд. Или кога каквото дойде. А името ми е Коте, макар че съм куче.“ Това са първите думи в книгата за деца „Куче на име Коте“ на финландския поет Томи Ко̀нтио, която излезе на български в превод на Росица Цветанова.
Книгата не ни оставя в розовия свят на детските мечти, лесния живот и магическите разрешения на проблемите. Напротив, „Куче на име Коте“ ни сблъсква с някои от по-тъжните реалности в живота – нуждата от любов, липсата на дом и принадлежност, самотата.
• Можем ли да приемаме различните от нас?
• Умеем ли да гледаме на хората без предразсъдъци?
• От какво ни лишава независимостта?
Възрастните се страхуват от сблъсъка на децата с подобни въпроси. Томи Ко̀нтио, обаче не поставя младите си читатели в безнадеждна ситуация. В „Куче на име Коте“ намираме оптимизъм и в най-черните обстоятелства, щастието се оказва достъпно за всеки, който е готов да го дари другиму.
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg