Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов, БФС: Би трябвало от 1 май рецептите да са само електронни

Снимка: mh.government.bg

През февруари се очаква в работата със системата на електронните рецепти да се включат около 1500 от над 3500 аптеки в страната. Дали това е реалистично и как изглежда картината към този момент – коментира главният секретар на Българския фармацевтичен съюз (БФС)– Димитър Маринов в “Нашият ден“.

“До края на април лекарите би трябвало да могат да изписват и хартиени рецепти, и електронни. Подчертавам, че ако лекарят ви изпише електронно някаква терапия, т.е лекарствени продукти през Националната здравно-информационна система, той не би трябвало да ви издава хартиена рецепта. Ако изпише на хартия пък рецептата, тя не би трябвало да влиза в Националната здравно-информационна система. Това е за преходния период. Разбира се, всички издадени хартиени рецепти, които са валидни и са в срок на изпълнение, ще бъдат изпълнявани след 1-ви май до валидността на издаденото хартиено предписание. Но би трябвало от 1-ви май вече да бъдат само електронни предписания.“

Димитър Маринов, главен секретар на Българският фармацевтичен съюз

Колко от аптеките към момента изпълняват електронни рецепти

“Държавата или поне “Информационно обслужване“, които разработват електронната рецепта, са готови в голямата си част с електронните приложения, свързани с електронната рецепта. Но остават софтуеърните компании, които разработват софтуеър за аптеки и за лекарски практики, те да успеят да включат своите софтуеъри и да ги свържат с ядрото на Националната здравно-информационна система. Сутринта си направих труда и прозвъних една голяма част от софтуеърните компании да ги попитам до каква степен те са готови със своите разработки. Някои от тях са 100%, т.е. всичко работи. Други имат известни проблеми и съответно работят по отстраняването им.“

Степента на готовност на аптеките

На регулаторна база сме готови, иначе казано, Наредба №4, която касае предписването и отпускането, беше актуализирана във връзка с електронната рецепта. Предната седмица приключи и договарянето с Националната здравноосигурителна каса, т.е промяната по договора също е факт вече. Очакваме публикуването ѝ в Държавен вестник, което вероятно ще стане в петък. И няма никакъв проблем от регулаторна гледна точка да бъдат изпълнявани рецепти. Става въпрос за технически проблеми.“

Повече за сроковете за електронните рецепти можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44