Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Костадин Сотиров: Електронната рецепта се оказа по-сложна за изпълнение

Снимка: архив

Електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят я попълва на компютъра си и записва информацията в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк. Електронна рецепта се съхранява също и на специален сървър в НЗОК, чрез който единствено може да бъде изпълнена. Електронни рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от Здравната каса. 

Как приемат новите електронни рецепти общопрактикуващите лекари? 

Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, в сравнение с електронното направление, коментира в "Нашият ден" д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.

д-р Костадин Сотиров"Цялата тежест я изнесоха програмистите. Много работа, за да се актуализира софтуерът – основно Дирекция "Електронно здравеопазване", програмистите на "Информационно обслужване", програмистите, които правят софтуера за лекарите и за аптеките и за НЗОК. Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, сравнено с електронното направление. Трябва да се предвидят повече неща и изисква повече време и много работа. Процесът не зависи само от една страна. Трябва да се синхронизират Националната здравна информационна система, лекарските софтуери, аптечните софтуери, и тези на НЗОК

Срокът за окончателното премахване на хартиените рецепти е предвиден по-дълъг – до 1 май, за да може да се отстранят всички възникнали бъгове.  

Софтуерът на около 70% от колегите е готов да изпълняват рецепти. Останалите 30% все още се тестват и доуточняват. Очаква се да се подобри координацията с другите звена.

Оказа се, че в малките населени места не е по-трудно. Най-трудно реагират големите аптечни вериги. Те са решили да изчакват."

Д-р Сотиров разясни, че няма проблеми с електронните направления за Covid-19, защото те са по-лесни за правене. Единственият проблем е при идентификацията на пациента – кодът е 12-цифрен и понякога се допускат грешки.

Чуйте повече подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54