Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скот Кинси, Завинул и Луниваз

"Джаз клуб" представя пиеси от албум, посветен на музиката на Джо Завинул – “We Speak Luniwaz”. Това са пиеси, създадени от Завинул и съвременни творби, замислени и изсвирени в неговата стилистика; композиции, на които музикалният говор е на езика на Завинул. Освен неговата личност, основна фигура в тази блестяща продукция е пианистът Скот Кинси (Scott Kinsey), обявен за протеже на Джо Завинул. 

Zawinul – човекът на музиката, овладял синтезатора почти до съвършенство, композитор-концептуалист, могъща, влиятелна фигура в цялата история на джаза. Самият Завинул възлага на Скот Кинси именно той да бъде продължител на неговото дело. Чудно или не, стиловите похвати на Завинул наистина се вплитат в звуково-естетическата амалгама на импровизациите и музикалната инвенция на Кинси. Това става ясно от 20-годишната му дейност като основен член на квартета „Трайбъл Тек“ (заедно с Гари Уилис, Кърк Ковингтън и Скот Хендерсън); видно е от реализацията на проектите „Кинестетикс“; продукциите с индийската басистка-и-певица Наина Кунду; работата му с АRС Trio; квартета му Human Element, който българската публика срещна заедно с Гарисън, Новак и Тунчбоячиян, за да се стигне до осъществения през 2019 година албум, обект на вниманието ни в "Джаз клуб": “We Speak Luniwaz”.

В звукозаписите са Кинси – заедно с Адриан Феро и Джими Хаслип – бас; Арто Тунчбоячиян – перкусия и вокали; Герго Борлай – барабани; Катис Бъкингам – саксофони и флейта; Робърт Томас, Брад Дъц, Сирил Атеф – перкусия; Наина Кунду – вокали.

Албумът носи името “We Speak Luniwaz”, иначе казано: „Ние говорим Луниваз“ или Луниуоз, т.е. езика на Завинул или Зоуинул, както се произнася в САЩ името на родения във Виена композитор, но погледнато обратно. Прочитането наопаки е успоредна закачка и с продукцията на Майлс Дейвис “Selim Sivad Evil” или “Miles Davis Live”, ако се четат думите отзад-напред, (активното присъствие на Джо Завинул в електро-формациите на Майлс от края на шейсетте).

За продукцията “We Speak Luniwaz” Скот Кинси подбира музиката от репертоара на Завинул като самостоятелен лидер, както и от албуми на формацията „Уедър Рипорт“: “Black Market”, “Night Passage”, “Procession”, “Mysterious Traveler”, “Night Passage” и “Tale Spinnin’”. Отсъства любимият “Sweetnighter” – вероятно е запазен за следваща продукция.

През годините Кинси плавно, по естествен път се вписва в музикалното изкуство на планетата като авангардист и визионер в съвременния-и-бъдещ джаз. Преодолял гравитацията на модела „между вчера-и-днес“, Скот Кинси стига дълбини и върхове, разкривайки тайните на синтезиса в перспективата на нова виртуалност, която съумява да пресътвори в хуманизирана реалност и елегантно поднася знанието Luniwaz.

"Джаз клуб" – четвъртък от 23.00 до 24.00 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05