Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Канов в късния следобед

Любомир Канов
Снимка: БГНЕС

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е мръкнало. Вечерните птици са техни приятели, също щурците и бездомните странници, които се лутат между деня и нощта. 

Ако приема себе си като един от тях, залутан в дебрите на своето минало, това ще обясни защо написах тази Неизбежна книга." Разбира се, заявеното е само част от този том, който се оказва първи и ще бъде последван поне от още един, ако не и два. Разделен е на три части и съдържа не само парчета минало, но и настояще, което е застъпено най-вече в последната третина със заглавие "Сърдита книга". В първите две части "Когато наблюдавам" и Tutti Quanti, особено в първата, ярко изпъква майсторът на словото.

Авторът, лекар по професия, се връща назад в своя нелек живот, разсъждава за остаряването и смъртта, за забравата и паметта, за живота, за болката, но и за любопитството да се живее. Той наблюдава света и човешката участ, меланхоличен е, повече мрачен и рязък, но точен във фрагментите, с които започва книгата. 

Нататък тя се разгръща в по-кратки или по-дълги текстове, чиито теми са най-разнообразни и именно затова едва ли ще оставят някого безразличен. Вероятно ще предизвиква и несъгласия, и дебат.

Редакторът ѝ Борис Христов пише на корицата: "Отдалечен десетилетия по чужда воля от мястото на Болката Родина, Любомир Канов е задавал своите въпроси: за Вселената, за тайните на сътворението и за чудото Човек – размислял е за неговото битие и за причините да бъде днес това, което е. И с опита на лекар, състрадавал на безброй окаяни души, е писал без да осъзнава, Книгата, чиято участ е – да бъде за читателя вода от извор на живот и кладенец на знание."

"Късен следобед" е отличена от "Асоциация българска книга" със "Златен лъв" за издателски проект с голяма обществена значимост: "За учебника по морал. Заради разтърсващия анализ на битието ни, с илюзиите и провалите ни. Заради литературната надежда за единенние и просперитет."

На 28 януари от 19 часа Любомир Канов ще гостува в Пловдив, в "Петното на Роршах". Срещата ще води Александър Секулов.

Чуйте Любомир Канов:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32