Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Деян Михов: Иновациите са нeмислими без творчество

Снимка: Фейсбук, личен профил

Какво би било обществото без съвременните творци? Коя е онази намеса на твореца, която променя всички, понякога неосъзнато?

Темата за “излишните творци“ и за влиянието на съвременното изкуство върху хората на 21-ви век – коментира в "Нашият ден" от Сингапур световният артист Деян Михов.

Той е български финансист, имал е и своя лондонски път. Но това, което го прави известен, не e практиката му като финансист, а изкуството, което създава. Той е художникът, който разкъса автопортрета си на една изложба в Сингапур по време на изолацията.

Излишно ли е изкуството

“Според мен увереността (на хората в това, че изкуството е нещо излишно – бел.ред.) идва от факта, че не се разбира до каква степен допринася креативният талант в различните видове индустрии. И точно това исках да покажа на публиката в изложбата. Темата беше да покажа примери от нашата цивилизация, от известни архитектурни сгради по целия свят. Известни картини на други художници. Също така в сферата на дизайна, в технологии, в предмети, които използваме в ежедневието ни. Всеки едни елемент има изкуство и пренос, допринасяне от страна на креативен талант. И ако смятаме, че артистите не са нужни, какво би означавало всичко това, което използваме в ежедневието ни.“

Деян Михов

Светът без изкуство

“В една от картините ми си представих свят без “Лувър“, без известни произведения на изкуството, без музиканти, артисти, би било ужасно скучно."

Неосъзнатото въздействие на изкуството върху нас

“От най-различни неща, с които всеки ден се сблъскваме. От организацията на градовете ни, до музика, която слушаме и се наслаждаваме, до ресторантите, в които отиваме, където храната ни е представена по-добър начин. Всичко това има креативен елемент в него. Най-обикновени неща, с които се сблъскваме, са създадени от креативен талант“, казва той и дава примери:

“Някои от артистите и художниците, ако се замислим, те всъщност са основатели на модерна индустрия – Леонардо да Винчи, който е създал едни от най-известните ни картини в света, всъщност е един вид изобретател на първия самолет. И се е опитвал да измисли как човекът може да лети. Така че, като креативен талант, ако не е имал подкрепа, и ако креативният ни талант в тази пандемия няма подкрепа, няма да имаме този вид иновации в най-различни среди от живота ни.

Повече за ролята на творчеството върху света, който ни заобикаля, можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – Фейсбук личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Немският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес заради избора..

публикувано на 14.02.25 в 16:25

Де го чукаш, де се пука

В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 14.02.25 в 15:10

Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид

Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..

публикувано на 14.02.25 в 14:55

Награда за литературен превод създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод - София

Награда за литературен превод "Виктор Пасков" създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет. Повече за инициативата в "Артефир" разказва Юлия Рафаилович – изпълнителен директор на Къщата за литература и превод. Номинации за пилотния..

публикувано на 14.02.25 в 14:52