Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малък паралел между 4 февруари 1997-а и днешния ден

Снимка: БНТ

На днешния ден (4 февруари) се навършват 24 години от едно от най-драматичните събития в съвременната история на България – след едно продължително заседание на Консултативния съвет на България под ръководството на току-що встъпилия в длъжност президент Петър Стоянов – БСП – в лицето на лидера ѝ Георги Първанов и покойния Николай Добрев – се отказа от властта и бяха насрочени извънредни парламентарни избори. Всичко това стана на фона на нестихващи граждански протести и тежка икономическа криза, която беше парализирала страната.

За да разберем какво се случи на 4 февруари и как беше постигнат консенсус между политическите сили – трябва за малко да се върнем в обстановката в началото на 1997 година… тежка икономическа и финансова криза, невъзможност на управляващите тогава социалисти да формират нов кабинет, след оставката на бившия премиер Жан Виденов, както и нестихващи протести из страната… Тогава един долар струваше около 3 хиляди лева… а заплати и пенсии се измерваха в много малки суми от американската валута.

В този момент новият лидер на БСП Георги Първанов и евентуалният премиер Николай Добрев трябваше да представят състав на ново правителство на БСП пред новия президент Петър Стоянов. На 4 февруари и тримата лидери се съгласиха на свикване на Консултативния съвет при президента, който след дълги дебати през целия ден излезе с новината, че БСП се отказва от властта. И до днес не е много ясно какви компромиси се направиха, за да оцелее гражданският мир в България, но и до ден-днешен всички са благодарни на постигнатия консенсус, който спаси хората от Бог знае какъв зловещ политически сценарий…

Взеха ли си поука следващите политици от този почти нечуван начин да се усмири една политическа и икономическа криза, с какво събитията от 1997 година по нещо си приличат със сегашните – провокирани също от  голямо недоволство през лятото на 2020 година, и може ли да се постигне и сега някакъв политически компромис между политиците по някои теми – като например борбата с коронавируса и с бъдещото икономическо развитие на България? 

За приликите между 1997 година и сега, за каузите и за поуките от онези времена – можете да чуете в Минутите на редактора.
За това е разговорът с политолога проф. Антоанета Христова – в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12