Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малък паралел между 4 февруари 1997-а и днешния ден

Снимка: БНТ

На днешния ден (4 февруари) се навършват 24 години от едно от най-драматичните събития в съвременната история на България – след едно продължително заседание на Консултативния съвет на България под ръководството на току-що встъпилия в длъжност президент Петър Стоянов – БСП – в лицето на лидера ѝ Георги Първанов и покойния Николай Добрев – се отказа от властта и бяха насрочени извънредни парламентарни избори. Всичко това стана на фона на нестихващи граждански протести и тежка икономическа криза, която беше парализирала страната.

За да разберем какво се случи на 4 февруари и как беше постигнат консенсус между политическите сили – трябва за малко да се върнем в обстановката в началото на 1997 година… тежка икономическа и финансова криза, невъзможност на управляващите тогава социалисти да формират нов кабинет, след оставката на бившия премиер Жан Виденов, както и нестихващи протести из страната… Тогава един долар струваше около 3 хиляди лева… а заплати и пенсии се измерваха в много малки суми от американската валута.

В този момент новият лидер на БСП Георги Първанов и евентуалният премиер Николай Добрев трябваше да представят състав на ново правителство на БСП пред новия президент Петър Стоянов. На 4 февруари и тримата лидери се съгласиха на свикване на Консултативния съвет при президента, който след дълги дебати през целия ден излезе с новината, че БСП се отказва от властта. И до днес не е много ясно какви компромиси се направиха, за да оцелее гражданският мир в България, но и до ден-днешен всички са благодарни на постигнатия консенсус, който спаси хората от Бог знае какъв зловещ политически сценарий…

Взеха ли си поука следващите политици от този почти нечуван начин да се усмири една политическа и икономическа криза, с какво събитията от 1997 година по нещо си приличат със сегашните – провокирани също от  голямо недоволство през лятото на 2020 година, и може ли да се постигне и сега някакъв политически компромис между политиците по някои теми – като например борбата с коронавируса и с бъдещото икономическо развитие на България? 

За приликите между 1997 година и сега, за каузите и за поуките от онези времена – можете да чуете в Минутите на редактора.
За това е разговорът с политолога проф. Антоанета Христова – в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40