Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мравките – Малките хирурзи в природата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков, който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората.

Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите постижения на цивилизацията. "Медицината е спасила милиарди хора през човешката история", отбеляза той, добавяйки, че още в дълбока древност са съществували аналози на съвременните лекари.

Интересът към природата често ни кара да сравняваме животните със себе си и да им приписваме човешки черти. Но наскоро проведено изследване от немски учени открива удивителна паралел с медицинската практика сред дървесните мравки. Тези насекоми, разказва Кереков, са били наблюдавани да извършват сложни хирургически операции, като ампутации.

Тази практика не е случайна. Учените установили, че мравките извършват ампутации с цел да удължат живота на ранените си събратя. Това поведение демонстрира как взаимодействието в общността може да бъде жизненоважно за оцеляването.

"Оказва се, че мравката, която поема ролята на медик, не е специализирана. Буквално всяка мравка може да изпълни тази функция, ако срещне ранена посестрима", обясни Кереков. Този факт подчертава невероятната способност на мравките да се адаптират към ситуацията и да проявяват грижа за другите в колонията.

Наблюденията на тези миниатюрни хирурзи разширяват представите ни за това как сътрудничеството и подкрепата в природата могат да съперничат на човешките постижения. Историята за мравките, които спасяват живота на своите събратя, ни напомня колко много можем да научим от животинския свят – дори в сфери, които смятаме за изключително човешки.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29