На 10 февруари преди 142 г. е свикването на първото Учредително събрание на току-що освободена България (Учредителното събрание в Търново). По-късно то ще бъде наречено Първо Велико народно събрание (I ВНС), чиято основна задача е била да приеме “Органически устав на Княжеството“, документ, наречен по-късно “Конституция“.
С коментар за събитията на днешния ден участва историкът и политик проф. Веселин Методиев в “Нашият ден“.
“На 10 февруари 1879 г., преди 142 години, във Велико Търново се събират тези 230, упълномощени от Берлинския договор на практика, хора да правят “Органически устав“. Те много бързо, започвайки своята работа, ще сменят думата “Устав“ с “Конституция“.“ – разказва проф. Методиев:
“Ние познаваме Българското възраждане романтично, обичаме го, там са в пантеона на героите имена като – Левски, Ботев, Каравелов, Раковски – но не познаваме българското възрожденско общество като цяло. Идеята, че това са прости хора, неуки едва ли не, водени от десетина-петнайсет образовани, е невярна. Изобилието от вестници, които се издават, наличието вече и на списания, на читалища и библиотеки, на хиляди такива организации – еснафи и др. Това е една огромна мрежа от нещо, което днес ще наречем “неправителствени организации“, в които се движи тази информация, идваща основно вече от Западна Европа.“
Руските юристи работят до 10-и февруари в рамките на това, което подготвя въпросната руска административна власт в окупационните мрежи на руската армия. Руските юристи, които са работили, са знаели, че това, което пишат, е невъзможно за тяхната империя и са дали простор на най-добрите образци от онова време, за които може да се каже, че са добри образци и за 21-ви век.
“В една конституция има две големи части – едната урежда обществените отношения. А обществените отношения в ХIX век са отношения на свобода, на демокрация. Това е времето на либералната демокрация. Втората част е тази, която урежда държавните институции“, обяснява още проф. Методиев.
Слушайте разговора с проф. Веселин Методиев в звуковия файл.
През 2020 година – по време на протестите, управляващите имаха предложение за създаването на една нова Конституция, която, по думите на бившия правосъден министър Данаил Кирилов, може да смени изцяло днешната политическа система и да създаде чисто нови обществени отношение в България… Възможно ли е това днес, и кои ще бъдат тези български нотабили, които като предшествениците си отпреди 142 години ще успеят да се обединят около нов основен закон? Според историка и политик проф. д-р Веселин Методиев няма смисъл от нов основен закон, има смисъл по-скоро от някои промени в сегашната Конституция, но едва ли ще се намери политическа воля за това… Жалко е, че на днешно време липсва доверие в експертите и в днешните политически водачи – за да се приеме някаква промяна на сегашната организация на българската държава…
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg