Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години музикално дружество „Маестро Георги Атанасов“ Пазарджик

Снимка: pazardzik-symphony.com

Както е по традиция, в края на месец януари в Пазарджик се проведоха Зимните музикални вечери „Проф. Иван Спасов“. Екип на БНР записа концертите и на 18 февруари от 19.30 в „Метроном“ Лилия Николова ще представи записите.

През тази седмица в Пазарджик ще се чества друго голямо събитие. На 18 септември 1920 г. се създава музикално дружество, чийто патрон става Маестро Георги Атанасов. На 1 май следващата година с оперетата „Моралисти“ от Маестрото започва историята на музикалната драматургия в града. Дружеството се помещава с читалище „Св. Константин“, а много скоро към него вече има мандолинен, цигулков, детски и юношески цигулкови оркестри, църковен и граждански хор. Поставят се различни опери и оперети, а през 1959 г. се създава и първият Драматично-музикален театър в страната. Всички състави, разбира се, са любителски, но както каза Григор Паликаров, „Любител идва от любов, както и аматьор – от „amare“ – обичам“.

На 18 февруари от 18 часа солисти на Пазарджишкия симфоничен оркестър ще бъдат Олга Михайлова-Динова и Пеньо Пирозов, които под диригентството на Григор Паликаров, ще изпълнят обичани арии и дуети от оперети.

Чуйте в звуковия файл какво разказа диригентът Григор Паликаров за празника и за работата си с Пазарджишкия оркестър.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05