Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детското здравеопазване в Бургаския регион

На какъв етап е проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница в Бургас

УМБАЛ Бургас
Снимка: УМБАЛ Бургас

Какво предвижда общинският бюджет за 2021 г. на Бургас в областта на детското здравеопазване и на какъв етап е проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница? Лекари ще има в най-големите училища на Бургас, стана ясно в края на януари. На какъв етап са всички тези несъмнено добри проекти в областта на детското здравеопазване – отговори дана кметът на Община Бургас Димитър Николов:

"Това е доста мащабна програма, която ние сме стартирали. Въвеждането на лекари в по-големите училища в Бургас, а скоро и във всички бургаски училища, е свързано с изграждането на новата регионална Университетска детска болница. В момента сме на предпоследния етап в избора на международен консорциум. Благодаря на Европейската инвестиционна банка за бързото съдействие, защото се оказа, че в България за няколко месеца не успяхме да се доберем до организация или екип, който в последните 10-15-20 години е строил детска болница, за да черпим опит. Наложи се да потърсим външен партньор и Европейската банка ни осигури средства и техническа помощ. В момента е последната седмица, в която ние трябва да изберем консорциум, който ще ни консултира и който ще ни даде детайлна информация по отношение на дизайна на болницата, обемите, броя на различните отделения – функции, и обвързаността на болницата с целия Югоизточен регион в страната, както и с учебните заведения – детски ясли и градини, училища. По този начин ще направим цялостната сглобка на тази мащабна програма.

Освен закупуването на оборудване и изграждането на нови корпуси е необходимо и осигуряването на специалисти. За тяхното привличане започнахме една друга програма, която цели привличане на млади лекари специалисти в Бургас. Не само току-що завършили медицинските университети, но и лекари с достатъчен стаж и практика. Обвързано е с допълнително финансово заплащане, настаняване в нови жилища, с възможност те да останат тяхна собственост и т.н." 

Кметът на Бургас Димитър Николов поясни, че са си поставили задача в рамките на 2 години сградата да бъде завършена изцяло – с обзавеждането и оборудването, както и тоталната реконструкция на Отделението по реанимация. Той подчерта значението на създаване на мрежа от педиатрии в целия Югоизточен регион. 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Стилияна Томова, УМБАЛ Бургас, неонатолог и началник на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас, коментира в "Нашият ден":

"Неонатологията е една стресираща специалност, изпълнена с много напрежение и висок риск. През годините наблюденията ми върху детското здравеопазване в Бургас показват, че се полагат усилия, но те трябва да са неимоверни, за да се поддържа едно добро ниво, за да се случват нещата по най-добрия начин за пациентите. В нашето отделение се грижим за рисково новородени, които имат нужда от проследяване в последствие, за да може да имат едно добро бъдеще. Това е един много труден процес поради липсата на достатъчно специалисти в града, липсата на база – цялата тази грижа и проследяване да бъде на едно място, за да се случват нещата. Като цяло, въпреки че през годините се говори колко е приоритетно детското здравеопазване и грижата за децата, намирам, че нещата са на недостатъчно добро ниво, за да се осъществява адекватна грижа. Говоря както в битов план, така и за необходимостта от специалисти и от достатъчно хора, които да се грижат за тези деца."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Проф. Владимир Пилософ

Проф. Пилософ: Добре е да се обсъдят европейските стандарти за училищно здравеопазване

Лекари ще има в най-големите училища на Бургас, стана ясно в края на януари. Стартира и проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница в Бургас, която да стане център на педиатрична мрежа в целия Югоизточен регион. Проф. Владимир Пилософ,..

публикувано на 17.02.21 в 13:05
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите,..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за..

публикувано на 21.11.24 в 09:12