Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов брой на списание “Култура“

| обновено на 19.02.21 в 14:48
Снимка: архив

Излезе най-новият брой на списание “Култура“. Водещият на броя, Людмила Димова, разказва за него в “Артефир“.

“В броя се фокусирахме върху един определен аспект от проблемите, които стоят пред галериите. Но през него може да се разбере цялостното състояние на художествените галерии. Опитахме да направим връзка с предишния период от развитието, през социализма, когато произведенията на изкуството нямат цена. Тяхната цена се формира по друг начин, не според пазарните критерии. И какво стана през следващите тридесет години, през които повечето галерии и художествени музеи в страната нямат възможност, дори националните, да откупуват произведения. Единственият начин, по който могат да увеличат своите колекции, е да получават дарения.“

“Имаме един 30-годишен период, в който много малко музеи в страната имат колекции. Една от тях е Софийската градска галерия, затова направихме интервю с нейния директор – Аделина Филева. Имаме материал от Владия Михайлова, който в основни линии щрихира начина, по който могат да се подпомагат галериите и музеите в периоди като този, в който се намираме днес. Опитахме се да дадем представа за съвременния пазар на изкуството и как музеите функционират на този пазар."

“Опитахме се да извадим лайтмотива, че общините дължат на своите галерии много. Най-вече възможността да им оставят собствените приходи, които така или иначе изработват, за да могат с тях да правят откупки, да водят политика по някакъв начин. И да допълнят техните бюджети, които са изключително оскъдни.“

Повече за съдържанието на броя можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Попов, Михаела Колева, Николета Атанасова и Михаил Петров (от ляво надясно)

Връчиха наградите "Златен будилник" 2024 на програма "Христо Ботев"

В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници.  Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините.  Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..

публикувано на 03.11.24 в 08:10

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41