Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Ричарели на 75

Снимка: katiaricciarelli.it

В съботната вечер програма „Христо Ботев“ ще почете 75-ия рожден ден на Катя Ричарели.

„Родена съм примадона!“, пределно лаконично отговаряше през годините знаменитото сопрано на многобройните питания за впечатляващите ѝ триумфи по света. От дебюта в Мантуа през 1969 като Мими в „Бохеми“.

Успехът мигом я изстрелва в звездна орбита. Възторгът на публиката в Париж, Лондон и Ню Йорк сякаш ѝ дава крила в средата на 70-те години.

Времето, когато изживява страстната си любов с Хосе Карерас. В едно от ранните интервюта Катя се зарича да не се влюбва. Звучи парадоксално, но е факт. След преживяно дълбоко разочарование, изрича следното:

„Не зная как ще се почувствам, ако срещна някой и си изгубя ума по него. Надявам се това никога да не се случи…“ Съдбата обаче решава друго…

На 20 февруари от 20 часа ще може да съпреживеете любовните трепети между Катя Ричарели и Хосе Карерас като Мими и Рудолфо в откъс из „Бохеми“ на Пучини – великолепен запис за Philips от 1979 година с оркестъра на Ковънт Гардън и сър Колин Дейвис на диригентския пулт.

И тъй като Ричарели е прочута със спиращите дъха преобразявания в опери на Верди, екипа на предаването ви предлага цялостен запис на „Луиза Милер“. Първата премиера се е състояла на 8 декември 1849 година в Театро Сан Карло в Неапол, а Салваторе Камарано пише либретото по знаменитата пиеса на Шилер „Коварство и любов“.

В главната роля – Катя Ричарели. Партнират ѝ все знаменитости: Пласидо Доминго, Ренато Брузон, Елена Образцова… Лорин Маазел ръководи хора и оркестъра на Ковънт Гардън. Издание на Deutsche Grammophon от 1980 година.

Съдържание на „Луиза Милер“ от Джузепе Верди

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50