Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ФотоФабрика – Факт и Фикция

По следите на времето с Боряна Пандова; По завоите на пътищата с Константин Вълков

„ФотоФабрика – Факт и Фикция“ тръгва по следите на времето с Боряна Пандова и по завоите на пътищата с Константин Вълков – двама автори, които показват привидната лекота на фотографското битие. И канят публиката да ги последва в техните открития.

Боряна Пандова е визуален артист. Завършила е специалност „Художествена и приложна фотография“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и магистърската програма по фотография към Националната художествена академия. Тя казва, че „Човек е мимолетно създание, но живее като безсмъртен”... и мести стрелката на секундарника, преди да вдигне фотоапарата пред очите си. Боряна Пандова се движи по мислената ос на времето с 60 диптиха в галерия "Кредо Бонум" под вещия поглед на кураторката Надежда Павлова. Фокус на визуалните ѝ изследванията са „Обектите на невниманието”.

Константин Вълков е журналист, политически анализатор, интернет редактор, пътешественик… Неговото последно пътешествие е по време на пандемията, в най-слабо населения американския щат Уайоминг – когато американците избираха кой да бъде следващия им президент. Но неговият фотографски разказ, подреден от куратора Калин Руйчев в галерия "Синтезис", не е за изборите и пандемията, а за сетивата, които срещат въздуха, водата, вятъра; за „Голямата малка Америка“, в която дори може неусетно да се влюбиш.

Снимки – галерия "Кредо Бонум" и галерия "Синтезис".

Чуйте повече в звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30

Ловешкият театър представя "Малката книжарница" в София

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Малката книжарница". Автор на пиесата и режисьор на постановката е Кристиана Бояджиева, която въплъщава в тази история една своя мечта. "В света на технологиите хората все по-рядко посягат към книгите. Този тъжен факт не спира..

публикувано на 17.04.24 в 16:10