Френският институт отваря отново зала "Славейков" с прожекции на съвременни филми. 2021 година е специална година за Френския институт, защото той отбелязва 30 години от своето основаване.
Мария Конакчиева от Френският институт разказва повече в "Артефир":
"Мисля, че това е една много голяма дата – не само за нас, но и за всички наши партньори, с които през годините сме искали да продължим една стара традиция, започнала в началото на ХХ век. През 1991 г. френското външно министерство решава да открие в София Френски институт. В началото беше само Френски културен институт. След това нашата дейност се разшири – освен културна, след 1997 г. започнахме да се занимаваме с всички компетенции около култура, наука, образование и станахме един, мисля, атрактивен център. В онези години не се случваха чак толкова много неща, както е сега. България се отваряше към всичко ново, към всичко различно и Франция винаги е била близо до България. Надявам се, че ще успеем да отбележим подобаващо тази 30-годишнина.
Кинокритикът Владислав Апостолов представи филмите, които ще се прожектират в зала "Славейков". Неслучайно организаторите са подбрали за начало комедии.
"Ценителите на френското кино и френската култура ще могат по един добър начин – чрез комедии – да се откъснат от реалността на пандемията. От самото създаване на киното френската комедия е един от фундаментите и на киното, и на френската култура още от времената на Луи дьо Фюнес и на Фернандел. През годините тя си остава основен стълб в самото континентално европейско разбиране и осъзнаване за хумор, за жизнерадост и жизнеутвърждаване. Този месец на комедиите предоставя една страхотна селекция на Френския институт ни дава възможност да се срещнем с новата реколта френски комедии. Този петък и събота, 26 и 27 февруари, гледайте филмите „Нека и момичетата ритат“ и „21 нощи с Пати“ в зала "Славейков от 18.30 ч.
По един интелигентен, елегантен и качествен начин тези филми са едно от доказателствата, че киното не трябва да бъде само комиксови супергерои, експлозии или някакви тийн филми в стрийминг гигантите. Напротив – завръщането на европейското кино е символ и на завръщането към нормалния живот. Естествено, какво по-добро от това да се съпреживее филмовата магия в тъмния салон."
Филмите са със субтитри на български език. Прожекциите се провеждат при спазване на всички санитарни мерки.
Вход с билет (стандартна цена 6 лв. / намалена цена 4 лв.) или с абонаментна карта.
Чуйте повече в звуковия файл.
Филмовият фестивал “Мастер оф Арт” е уникално културно събитие и единственият в Източна Европа Международен филмов фестивал за документални филми за изкуство. Той се провежда в България – София, Пловдив и Варна. Фестивалът е фокусиран върху различни артистични подходи в изкуството. Неговата програма е посветена на документалното кино, което..
Светът се отвори, каза Владимир Карамазов. Сподели го със слушателите на „Време и половина“ с въодушевление, което заразява. Прави сте да си помислите, че в година на пандемия това едва ли е най-подходящата дума, но което си е така – така си е. И заразява не толкова фактът, че въпросният свят видя в киното на България потенциал, а това, че продължава..
Абстрактни визии, обозрими и нереални пейзажи, картини със светлинни ефекти, богат релеф и пластика, експресии от цвят и светлина... Всичко това е видимо в новата самостоятелна изложба на визуалния артист Петра Добревска, наречена „Будни светове“, в къщата-музей „Борис Христов“, София. Ето какво сподели тя в "Артефир": Заглавието "Будни светове"..
„ Никой в София не вярваше във вируса, поне до третия локдаун и появата на чудовищата…“. Така ни въвежда в реалността си „До последен зъб“ – онлайн литературен сериал, който в крайна сметка излезе и на хартия. Автор е сценаристът Тео Чепилов, а илюстрациите са на Стефан Стоев. В „До последен зъб“ апокалипсисът е настъпил, София е пострадала от..
„Гласове под наем“ е театрална пиеса на любими актьори от дублажа – едно представление на Театър "Криле" под режисурата на Христо Ботев. Дублажът на филми в същността си е много трудно изкуство. Занаят, който изисква да му се отдадеш и да прекараш дълги часове, тренирайки издръжливостта, рефлексите си и познанията за родния си език! Специфична работа, за..
„Мъжка работа“ ли е политиката в България и каква е ролята на личността на политическата сцена в локален и глобален план? Темите коментира в..
Какво е качеството на училищния живот? Какви са практиките за подобряване? Какъв е инструментариумът за оценка на ефективността на училищното..
Какви ще са приоритетите в работата на комисията по здравеопазване към НС и законодателните инициативи? Темата коментира в “Нашият ден“ д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg