На 3 март отбелязваме 143 години от Освобождението на България от османската власт. На празничния ден се прекланяме пред паметта на загиналите в борбата ни за свобода.
За първи път през 1888 г., десет години след предварителното подписване на Санстефанския мирен договор, се отбелязва този ден като ден на Освобождението.
През определени периоди от новата история на България 3 март има особено тълкуване. Той е винаги в сърцето на хората, но на официално ниво преминава в различни церемонии и символи на отдаване на почест. Докато достигнем до 5 март 1990 г., когато е обявен за Национален празник.
На днешния ден панихида и молебен за празника беше отслужена в храм-паметник “Св. Александър Невски“ в София.
В столицата се състоя и церемония по издигане на националното знаме пред паметника на Незнайния войн. Вечерта на площад „Народно събрание“ ще има тържествената заря-проверка.
В “Нашият ден“ репортерът на БНР Александър Райчев разговаря на знакови места в София с граждани и специалисти за значението на празника.
“Честит празник на всички българи! На всички онези, които искат мир и любов, не искат агресия и злоба. “, каза Георги Баев пред храм-паметника “Св. Александър Невски“.
Пред Гробница на княз Александър I Батенберг историкът Димитър Пиронков разказа за личността на княза и историята на паметника.
“Честит празник, пазете и обичайте историята и героите, които са загинали за нашата свобода. Сдружение “Хайдути“ има много съмишленици във всеки един град. Които празнуват по райони и на всеки празник поднасяме венци и цветя на нашите идоли. “, поздрави Даниел Карабельов от сдружение “Хайдути“ пред Паметника на Иван Вазов в столицата.
Даниела Дойчева, начална учителка от столичното 138-о училище “Проф. Васил Златарски“ коментира в “Нашият ден“ какво даваме чрез изучаването на днешната знакова дата на децата:
“3 март е ден, който трябва да се помни, който трябва да бъде дълбоко запаметен, вплетен в цялостния морален облик на днешния човек. Ние продължаваме образованието и възпитанието, което дават семействата на нашите деца. В момента преподавам на първи клас. В деня, в който се видяхме, първото нещо, което решихме и направихме заедно, беше да отбележим Деня на независимостта - 22 септември. А първата песен, която научихме беше “Хубава си моя горо“. С това започнаха нашите бавни стъпки към образоването на нашите деца в миналото. Така стигнахме до 3 март, дата, която е абсолютно задължителна, да бъде коментирана по всяко време през всички предмети.“
“Всичко, което се казва на учениците, трябва да е с дела. Историята поднасяме по-скоро като една приказка от вълшебните, в които доброто побеждава злото. Духът на българина трябва да бъде подчертаван във всяко едно нещо.“
Зам.-директорът на Националния парк-музей “Шипка-Бузлуджа“ Мая Миланова разказа в “Нашият ден“ за обстановката там:
“Времето на връх Шипка е чудесно. Сутринта имаше бурен вятър, който вече утихва. Стотици българи изкачват върха със знамена, трибагреници. Има много деца и възрастни хора, семейства. Обстановката е празнична въпреки пандемията и въпреки това, че официалната част на честванията беше отменена.“
“Това, което на мен ми се иска да кажа, е, че Шипка е сакрално място за всеки българин. Шипка през тези 143 г. е останала отвъд всякаква политика и партии. И за българина тя седи високо, не само като географски, но и като исторически връх. Много ми се иска да вярвам, че тя ще послужи за нашето обединение.“
“Именно тук на Шипка българските опълченци доказаха, че ние българите сме достойни за нашата свобода. Шипка е първата победа на българските опълченци, които впоследствие формират ядрото на младата българска армия.“Най-голямото село на Северозападна България - Селановци чества днешния ден със специална празнична програма.
Тя започна в 10,00 часа с издигане на българския флаг. Бяха поднесени венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните от институциите и организациите в селото.
За първи път в историята Ниагарския водопад ще бъде осветен с цветовете на българския трибагреник. Инициативата едно от най-красивите природни места в света да грейне в бяло, зелено и червено е единствена по рода си до днес и ознаменува и друг важен юбилей – навършването на 55 г. дипломатически отношения между България и Канада.
По случай Националния празник на България, 3 март, извънредният и пълномощен посланик, нейно превъзходителство Светлана Стойчева-Етрополски се обърна към българската общност:
“Приемете моите най-сърдечни поздравления по случай Националния празник на Република България 3 март. Днес честваме Освобождението на България и всички се чувстваме особено горди като българи. Подвизите на героите, пожертвали свободата си за свободата на България и предаността на предците ни към родината, са примерът и мерилото за обичта ни към нея и нас. Това е паметен ден на преклонение към героизма и себеотрицанието на онези светли личности, отредили на страната ни равноправно и достойно място в Европа. 3 март освен Национален празник на нашата страна е и ярък символ на българския дух, на общата воля за свобода и обединение, които демонстрирани неведнъж през хилядолетната история на родината, ни дават самочувствие да гледаме с оптимизъм бъдещето.“
Днешният ден ни отвежда и в град Бяла, Русенско, където си спомняме за руската баронеса Юлия Петровна Вревска.
Когато говорим за Освобождението на България и най-вече за Руско-турската война, винаги нашето внимание е приковано в героите – войници, генерали, опълченци...Често забравяме за онези тихи участници във военните действие – лекарите, медицинските сестри, монасите и други.
Един от тези тихи „ангели на милосърдието“ е руската баронеса Юлия Петровна Вревска.
Тя е сред често забравяните герои сред спомените от бойното поле.
При обявяването на войната баронеса Вревска продава свой имот и с парите набира доброволчески отряд от 22 медицински сестри и лекари.
През април 1877 г. пристигат в Кишинев в действащата армия, по-късно този отряд е дислоциран в с. Бяла, Русенско, в тогавашната военно-полева болница.
През зимата на 1878 година баронесата заболява от петнист тиф и умира в Бяла, където е погребана.
Интервю с кмета на гр. Бяла, Русенско – Димитър Славов – за спомените на Юлия Вревска и за бъдещия музей на нейно име можете да чуете от звуковия файл.
Репортажите, разговорите и преките включвания можете да чуете от звуковите файлове.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg