Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път „Компания“ на Стивън Сондхайм на българска сцена

4
Снимка: nationaltheatre.bg

Пловдивската опера и Народният театър „Иван Вазов“ обединяват усилията си, за да представят един от успешните мюзикъли, игран над седемстотин пъти на Бродуей. „Компания“ е представен 26 април 1970 г. на Бродуей. През 1971 г. е номиниран за 12 награди „Тони“. Печели шест. В следващите години наградите се множат, като последните са от 2019 – наградата „Лорънс Оливие“ за постановката на Уест Енд. Номинациите са осем, получените награди са четири. Автор на музиката е Стивън Сондхайм. Той пише и либретото по книгата на Джордж Фърт.

За първата българска продукция директорът на Пловдивската опера Нина Найденова се обръща към директора на Народния театър Мариус Донкин. И двамата проявяват достатъчна доза „лудост“ и започва работата. Така с подготовката на „концептуалния мюзикъл“ се заемат Михаил Петров като режисьора, Константин Добройков – диригент, сценография и костюми на Елена Иванова, хореография Мариана Крънчева.

В ролите публиката ще види популярни имена на обичани актьори и певци. Главната роля е поверена на Виктор Ибришимов. Участват и Параскева Джукелова, Николай Дограмаджиев, Гергана Змийчарова, Павел Иванов, Биляна Петринска, Марияна Панова, Вера Гиргинова и др.

„Идеята възникна още преди две години“ – казва Найденова. От всички мюзикъли на Стивън Сондхайм избира този. „Защото ми се стори, че темата е интересна – историята на един мъж на 35 години и неговата компания. Това е мюзикъл за мечтата, за това, което ни събира, което ни разделя. Актуална тема във времето, в което като че изгубихме тази необходимост да бъдем ръка за ръка с един човек...“

В звуковия файл чуйте какво още сподели Нина Найденова.

„Много добра компания... една чудесна симбиоза се получи между всички участници в това представление. – споделя Михаил Петров – Това е дълбок спектакъл. Не е класически мюзикъл, без да обиждам жанра. Това е по-сериозно в основата си произведение... В него има много театър, освен една изключителна музика. Той е гениален. Много театрален мюзикъл. Самият автор го определя като „театрално музикално шоу“.

„Проблемът с музиката идва от там, че тя е много сложна. Това е една от най-сложните партитури, като синхронизация, като хармония, като съзвучие между всички гласове. Има места, където гласовете са осем... и правилното изпяване интонационно и ритмически беше най-трудната задача...“ – споделя диригентът Константин Добройков.

В звуковия файл чуйте разговора с режисьора Михаил Петров и диригента Константин Добройков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05