2021 година започва изключително благоприятно за тракийския певец Тодор Кожухаров. В края на месец февруари от печат излезе новата му книга – „Живот, събран в песен“. Едно съкровище за всички почитатели и последователи на изпълнителя, което съдържа автентични и авторски негови песенни образци, интересни биографични моменти, фотографии, публикации и статии, проследяващи творческия му път.
„Това е една книга в условията на пандемия. След като няма участия, аз се заех с този проект и за 4 - 5 месеца го осъществих.“ – казва твореца, добавяйки: „Това е един прекрасен сборник, учебник, съдържащ 66 нотирани песни, които с любов съм изпял“.
Тодор Кожухаров планира да представи „Живот, събран с песен“ тази пролет с мини турне в градовете Стара Загора, Раднево, Пловдив, Димитровград, а може би и в София.
Това е втора книга за певеца, естествено творческо продължение на първата – „С магията на песента“ публикувана през 2004 г.
„От май месец 2020 година, заедно със съпругата ми Донка Кожухарова, записваме песни за нов албум, който вече е готов. Името му е „Златен наниз“ и се надявам до края на месец март да излезе на бял свят. Гости в него са изпълнителите Дарина Славчева, Стоян Петков и Милка Андреева. Всичко това под съпровод на оркестър „Южни ритми“ – с тази новина зарадва слушателите тракиеца, когато гостува в предаването „Жива вода“.
Воден от порива на вдъхновение и любов към фолклора, и към песента, Тодор Кожухаров не спира да работи, а напротив – от душа продължава да твори. Със своите 45 години професионална творческа дейност той създава очертанията на един непреходен и стойностен музикален път, богат репертоар, разпознаваем стил и сладост на изпълнение.
Песента „Рангелице“, част от новия албум на дует Кожухарови, и цялото интервю с Тодор Кожухаров може да чуете в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg