Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Времето на Олга Токарчук

Олга Токарчук
Снимка: Личен архив

Излезе второ издание на великолепния роман на Олга Токарчук „Правек и други времена“ в превод на Георги Кръстев и под редакцията на Силвия Борисова. 

„Винаги съм искала да напиша такава книга – казва авторката. – Книга, която създава и описва един свят. Това е историята на свят, който – подобно на всяко живо нещо – се ражда, развива се и накрая умира.“ Този свят е селцето Правек и околностите му, хората му и техните съдби.

Писателката още в началото на книгата твърди, че то е в центъра на Вселената. Слагайки го там, Токарчук отпраща към дълбокото осмисляне на човешкото съществуване, на голямата история и на малката – тази на обитателите на романа ѝ. Времето на всеки от героите ѝ е времето на мирозданието, което върти своята мелничка. 

Романът има фрагментарна структура, която е строго премислена, обоснована и подредена. Езикът и стилът на нобелистката е добре познат на българските ѝ читатели от книгите ѝ, преведени у нас, а „Правек и други времена“ е една от най-завладяващите.

Чуйте разговора с издателката Невена Дишлиева-Кръстева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Септември" от Гео Милев – поезията като историческа трактовка

Връщаме се 100 години назад към събитията през 1923 година – времето на септемврийските бунтове. Историческа страница, която със своите документи, мащаб, акт, резултати, масовост, подкрепа, отрицание събужда полемични настроения. Историята е толкова емоционална в оценките на исторически събития, а трябва да е хладнокръвна. В "Terra Култура"..

публикувано на 23.09.24 в 12:47

Антон Митов представя: Паулина Мичева – преводач в света на книгите и читател

За дебата между Доналд Тръмп и Камала Харис, котките, папагалите и книгите на Карл Май. Колко трудно е купуването на книги, колко и какво четем? За социалните канали, блогърите, зарибяването, книгоиздаването и книгоразпространението. Алеите и панаирите на книги, българските автори и достигането им до хората. И още – в звуковия..

публикувано на 23.09.24 в 10:21

Акцентите в Европейската нощ на литературата

На 25 септември ще се състои поредното издание на Европейската нощ на литературата. За читателските гнезда в столицата и акцентите в програмата в "Нашият ден" разговаряме с Тодора Радева , директор на фондация "Прочети София", тазгодишния организатор на Европейската Нощ на литературата. Инициативата за Европейската нощ на литературата е на..

публикувано на 23.09.24 в 09:00

Юбилейна изложба "120 години от рождението на Стоян Венев"

Произведенията на Стоян Венев често изобразяват сцени от селския живот, като се фокусират върху обикновените хора и техните занимания. Художникът умело улавя същността на българското село, неговите обичаи и традиции, като същевременно внася нотка хумор и сатира в картините си. Емблематични за творчеството му са неговите образи на селяни, които участват в..

публикувано на 23.09.24 в 08:20

Независимо за киното с Яна Титова и Алек Алексиев

Независимият избор. Него жадуват мнозина, за него в битка се впускат силните, смелите и безпардонните. От него като попарени с вряла вода бягат повечето, привели глава и приели "трябва" за единствения закон на времето. Независимият избор – има ли го, няма ли го? Мит ли е, легенда ли е? Навярно всеки има свой отговор. И дано е така. Човек обаче,..

публикувано на 22.09.24 в 17:14