Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психичното здраве на децата след обучение от разстояние

Снимка: БГНЕС

Къде са децата? Защо точно те? Каква е ролята на изкупителната жертва и учениците такива ли са? Какво е тяхното психично състояние и как тези решения им въздействат? Какво е най-доброто за тях и можем ли да не бъдем егоисти? 

За психичното здраве на децата през месеците на пандемия, изолация и обучение от разстояние в електронна среда – Гергана Крумова, училищен психолог в 137 СУ "Ангел Кънчев" - София, коментира в "Нашият ден":

Как се промени всекидневието на децата

"Промяната е доста сериозна. Децата са изключително адаптивни при всяка една промяна, за разлика от възрастните. Но вече се понатрупаха кризисни ситуации, в които бяха поставени деца, учители и родители, със общ знак минус. Прекъсването на връзката с връстниците и с учителите предизвикват емоционални натрупвания в детската психика. Независимо че живеем в ерата на технологиите, човешките отношения и всички важни теми, които вълнуват децата, подрастващите, юношите, не могат да бъдат удовлетворени онлайн. Децата няма къде да адресират своите важни въпроси, а и вече се доказа, че присъственото образование е най-доброто. Формирането на социални умения става единствено през социалните взаимодействия."

Дългосрочни последици от изолацията

"Добре е това да се постави като изключително важен въпрос в момента, защото, ако доскоро нещата все още се владееха и всички помагащи специалисти, родители и учители се опитвахме да оказваме нужната подкрепа, то в бъдеще се очаква нещата да бъдат доста сериозни. Най-уязвимата група са децата между 9 и 16 години. Очакваме в бъдеще депресивни състояния, неврози, различни форми на страхове – не само страх от болести и страх от смъртта... различни обсесии, демотивация... Тъй като психическото и физическото здраве вървят ръка за ръка, говорим вече и за двигателни увреди (поради липса на движение), очни проблеми, хранителни разстройства... За тези последици вече се говори сериозно в професионалната общност на психолози, психиатри и психотерапевти и е добре да сигнализира лампата към управляващи и всички, имащи отношение към децата. Ако сега не вземем необходимите и важни мерки, след време ще бъде трудно."

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13