Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сряда, 17 март

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Берлинската стена – 3 тема

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Изпълнения на камерни ансамбли: квартет „Еолина“

от 2.00 до 3.00 часа
Избрано от Аларма

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Музика от Чехия

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Братя Виденови, Снежанка Борисова, Кръстьо Димов, Лазар Налбантов и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Приказка за месец март“ от Ян Сикора

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Радиотеатър за деца
„Приключенията на Джими и Алфред“ от Михаил Казаков – 8 част

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Денят на Свети Патрик – послания, традиции и символи от древността до днес – коментар и хроники в звук.
• Туризъм и „зелени пропуски“ в контекста на предстоящото обсъждане на предложението на ЕК за постепенно отпадане на ограниченията за пътуване в ЕС – коментира Павлин Косев от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, управител на организация във Варна.
• Прогнози за туризма в пост-Ковид ерата – анализ на Свилен Петков, основател на туристическа платформа, лансираща инициативата „Безопасна почивка“.
• Главен герой: In memoriam: отиде си музикантът, основател на „Тангра“ и вдъхновител за поколения фенове на рока Константин (Косьо) Марков – разговор с дългогодишния му приятел и диджей Кирил Гълчанов.
• Минути на редактора: За особеностите при гласуването по време на пандемия и при въведения вече официално машинен вот. Ще се справят ли българските гласоподаватели с новите предизвикателства? – интервю с председателя на Обществения съвет към ЦИК Росица Матева.
• Алергии и ваксини срещу Covid-19 – интервю с алерголога проф. Тодор Попов, който работи в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Правни въпроси около ваксинирането и отношенията работник-работодател по време на пандемия – коментар на адвоката по медицинско право Мария Петрова.
• Управление на пандемията от Covid-19 – трета вълна – коментар на епидемиолога доц. д-р Милена Карчева, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ – Плевен.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Любо Киров представя ремикс на сингъла „Ти можеш“;
• След бунта в „My Mama Told Me“, сега младата ALMA е готова с красива любовна история, озаглавена „Far Faraway“;
• С много горещи послания идва новият сингъл на певицата VALENTINA и топ продуцентите Fabrizio Parisi и The Editor – FEEL LIKE;
• Исово пеене и агресивен, некомерсиален хаус ритъм пренасят векове назад до мистичните времена на прабългарите в новия музикален експеримент с участието на Господин Господинов-Гепи;
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Празник на ирландската култура в Деня на Свети Патрик в България. Мартина Фийни, посланик на Ирландия у нас с покана за събитията, посветени на празника и 30-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Ирландия и България.
• „Под булото на съзнанието“: пърформанс на българската цигуларка и музикален артист Биляна Вучкова, която живее в Берлин. Среща с авторката на проекта преди откриването на събитието в галерия „ONE“
• Първо издание на Фестивала на авторския театър. Разговор с Цвета Балийска, директор на фестивала
• Как артистите възприемат наложените ограничения и забрани в условията на пандемия? Разговор с галериста Ива Съйкова по повод откриването на изложбата „Инстинкт и анализ на идивидуалната нормалност“ на утвърдени и дебютиращи български визуални артисти в галерия „Орловска 10“ в Габрово
• „Прояви на изобилието“ – биоарт изложба на съвременни български художници в Музея за съвременно изкуство – Софийски арсенал.
• Среща с австрийския диригент Йоханес Вилднер преди концерта му с пианистката Елена Башкирова в зала „България“.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
„Хоризонт“ и „Христо Ботев“ на 50 години! Темата на новия брой на сп. „Култура“ както винаги е тема и във „Време и половина“.
Разговор с главния редактор Тони Николов.

от 14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Жените композиторки: Анна Бон ди Венеция, Италия.

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Премълчаната история на Стойко Владиславов
Преди 282 години, на 11 март 1739-а в Котел се ражда бъдещият български светец Стойко Владиславов, по-известен днес като Софроний Врачански. Какво знаем за него – че е български духовник, врачански епископ, народен будител и най-вече пръв последовател на делото на Паисий Хилендарски.
А какво не знаем? Че в началото на XIX век той е приеман от руското и румънското правителство за основен представител на българската общност. Защо точно той и кой го препоръчва на руските и румънските дипломати? Кой му осигурява пътни пари и тескерета, за да може свободно да пътува, да митка из Османската империя и извън нейните граници?
Събеседници: проф. Николай Аретов, проф. Венко Александров и журналистът Румен Василев, изследовател на премълчаните тайни на българското Възраждане.

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Зелена архитектура: Строителните материали
От какво ще са построени къщите на бъдещето – от високотехнологични нови материали или от забравените глина, камък, дърво, от преоткритата слама или от конопо-бетон. От всичко това, което не уврежда природата и човешкото здраве, създава комфорт и усещане за уют и удовлетворение. За своите търсения разказват арх. Георги Георгиев, арх. Андрея Момерин, арх. Ива Делова, арх. Николай Маринов и проф. инж. Димитър Назърски.

от 17.00 до 18.00 часа
Музик мания
Представяме новия диск с арии от опери на Верди на френския баритон Людовик Тезие с диригент Фредерик Шаслен. Двамата в специално интервю за предаването разказват за записите и защо толкова късно е осъществен първия самостоятелен диск на един от най-търсените баритони в момента.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
Среща с разнообразни етностилове от Испания и Латинска Америка – фламенко, етнорок, латино- и електро уърлд, кумбия и др. Сред изпълнителите – Естрея Моренте, Хавиел Руйбал (Испания), „Барето” (Перу), Аурелио Мартинес (Хондурас), „Сонидо Гало Негро”, Лила Даунс (Мексико), маримбистът Баудилио Гуама (Колумбия) в компанията на Лулакруса (Гватемала) и др.

от 19.30 до 21.20 часа
Контемпо
• 100 години от рождението на Халим Ел-Даб. Разговор с композитора Михаил Големинов за пионера в електронната музика, изпреварил Пиер Шефер с 4 години.
• Йоханес Лупи и Лупус Хелинк - двама от така наречената „вълча глутница“ музиканти, чиито имена се свързват по някакъв начин с латинската дума „лупус“. Изпълнения на вокалния ансамбъл „Брабант“ с ръководител Стивън Райс.
• „Quint5t“ – албум на Дейв Лийбман, Ренди Брекър, Марк Копланд, Дру Грес и Джои Барън. Ол-стар бенд, който не се държи като такъв.

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Примката на призрака“ от Хенри Джеймс – 15 част
(Премиера)

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Киното и отвъд: акценти от 25-ия София филм фест:
• Нови имена в съвременното гръцко кино – интервю с гръцко-немската режисьорка Соня Лиза Кентерман;
• Балкански копродукции с българско участие – „Жив човек“: разговор с режисьора Олег Новкович (Сърбия)
• Откриване на фотоизложба на Боряна Пандова с портрети на големите гости на фестивала – Вим Вендерс, Тери Гилиъм, Ейбъл Ферара и др. – разговор с авторката (+ кратко отклонение от киното и към мултимедийната инсталация „Под булото на съзнанието“ на цигуларката Биляна Вучкова, която се открива днес и в която Боряна Пандова също има участие).
• Документален конкурс на фестивала – поезията като средство в документалните филми на Родриго Рейес (Мексико) и Тайг О‘Съливан (Ирландия).

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
Документална картина от концерта „Копнеж по екзотичното“, състоял се на 25 ноември 2020 година в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ под диригентството на проф. д-р Виржиния Атанасова.
Тя ще представи програмата с творби на Йохан Себастиан Бах и Жан-Филип Рамо, както и четвъртата си стихосбирка Между здрача и зората. Началното стихотворение е посветено на напусналата неотдавна земния свят проф. Анна Белчева – дългогодишен педагог в катедра Дирижиране на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Стихотворението Златната пътека ще прозвучи в ефир, заедно със спомените на проф. Атанасова от съвместната им работа в Академията през годините.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понеделник, 23 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..

публикувано на 22.12.24 в 08:20

Неделя, 22 декември

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Напразните усилия на любовта" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Динко Иванов,..

публикувано на 21.12.24 в 08:25

Събота, 21 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев Гостуват група "Хоризонт". Новини от българската и световна музикални сцени. Нови сингли. Прогресив рок: Шведските прогресив рок крале The Flower Kings с нов прочит на стари идеи в By Royal Decree 2022 г. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 20.12.24 в 17:31

Петък, 20 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 19.12.24 в 08:15

Четвъртък, 19 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Мариана Ганчева от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..

публикувано на 18.12.24 в 08:18