В края на 1940 Народното събрание България приема един срамен закон – Закона за защита на нацията. По-късно е създаден и Комисариат по еврейските въпроси, начело на който застава Александър Белев. В началото на 1943 г. той подписва договор с представител на Гестапо за поетапна депортацията на българските евреи. До началото на март 20 000 български евреи е трябвало да бъдат изпратени в Треблинка. В защита на българските евреи се обявяват 43 депутати, БПЦ, интелектуалци, писатели, художници и обикновени хора.
Преди три години в чест на 75-годишнината от спасяването на българските евреи ОЕБ „Шалом“ издаде книга „Незабравените лица на спасението“, но още много неща могат да бъдат разказани.
Наскоро стана известно, че проф. Вили Лилков подготвя книга на тази тема. Нейното работното заглавие е „За непознатите спасители на българските евреи и тяхната съдба“. Малко познати и непознати на обществото ни факти ще се разкрият в нея и ще стане ясно, че народът ни има с какво да се гордее.
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg