Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За непознатите спасители на българските евреи

Снимка: архив

В края на 1940 Народното събрание България приема един срамен закон – Закона за защита на нацията. По-късно е създаден и Комисариат по еврейските въпроси, начело на който застава Александър Белев. В началото на 1943 г. той подписва договор с представител на Гестапо за поетапна депортацията на българските евреи. До началото на март 20 000 български евреи е трябвало да бъдат изпратени в Треблинка. В защита на българските евреи се обявяват 43 депутати, БПЦ, интелектуалци, писатели, художници и обикновени хора.

Преди три години в чест на 75-годишнината от спасяването на българските евреи ОЕБ „Шалом“ издаде книга „Незабравените лица на спасението“, но още много неща могат да бъдат разказани.

Наскоро стана известно, че проф. Вили Лилков подготвя книга на тази тема. Нейното работното заглавие е „За непознатите спасители на българските евреи и тяхната съдба“. Малко познати и непознати на обществото ни факти ще се разкрият в нея и ще стане ясно, че народът ни има с какво да се гордее.

Автор на предговора към книгата на проф. Вили Лилков е д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение паметта за Холокоста към ОЕБ „Шалом“.


През годините в „Познати и непознати“ е разказвано за живота на еврейските общности от различни градове, екипът на предаването е връщал и назад в историята, разказвано е за техни съграждани, спрели депортацията им за лагерите на смъртта. Този път от уредниците в Регионалния исторически музей в Пазарджик ще разберете какво говорят архивите му за ролята на местната общественост в спасяването на съгражданите си от еврейски произход.
 
Чуйте разказа на Георги Геров, уредник в отдел „Най-нова история“ на музея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50