Иван Михайлов е музикант и композитор, който от дълги години живее в чужбина. Завършил е три консерватории, над 100 негови музикални школи са на европейските пазари, 4 са преведени на китайски. Той е роден в гр. Ловеч и започва музикалния си път като инструменталист – учи валдхорна в музикалното училище в Плевен и след това в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в София.
След дипломирането си свири за няколко години във филхармонията в Шумен и тази в Плевен. Любовта го отвежда в Холандия, където отново се записва в консерватория – специалност електронен орган и става учител с дългогодишен стаж по 2 предмета – акордеон и кийборд.
Иван Михайлов е главен герой в “Нашият ден“.
“Най-важното за мен в живота е това, което ми подсказва сърцето. Сърцето за мен е един много голям фактор. Мисля, че то ми дава правилната посока в областта на музиката, може би и в областта на живота.“
Любовта към музиката
“Моят баща свиреше много добре на китара. Майка ми имаше много хубав глас. Аз свирех на акордеон, започнах от 7-годишна възраст. Често сядахме на пейката вкъщи и си правехме музика, забавлявахме се. Любовта идва от родителите ми.“
“Когато ходехме на ресторант, аз винаги бях до оркестъра и забравях да ям, майка ми все ми се сърдеше – да не съм си тръгнел гладен.“
Образование
“Когато отидох в Консерваторията през 1962 г., се запознах с нашия преподавател по хармония Георги Костов. Много обичах хармонията и с удоволствие решавах най-различни задачи. Преди няколко месеца разбрах, че проф. Костов е направил 80 години, опитах се да се свържа с него и сега – половин век по-късно – сме отново приятели.“
“През 1979 г. заминах за Холандия. Може би е банално, но със съпругата ми се запознах на морето. Много хора ми казваха: “Това е лятна любов, преходно е, ще трае няколко месеца“. Запознахме се на "Златни пясъци" и тогава бях само един ден с нея, на другия ден отивах по разпределение в Шуменската филхармония, това беше 1972 г. От тогава започнахме да си пишем и нещата се движеха във възходяща посока. Това продължи седем години, докато заминах за Холандия. Заедно сме вече 40 години.“
Учител по музика в Холандия
“Да си учител по музика в Холандия е както да си учител по музика в България, само че там нещата са по-други. В Холандия изкарах още една консерватория с електронен орган и станах учител. Иначе консерваторията, която имах с валдхорна, не ми я признаха в началото. Но като изкарах втората консерватория с електронен орган и после изкарах трета консерватория с кийборд и композиране, тогава всички врати се отвориха и започнах да работя в две музикални училища.
Холандците обичат повече лека музика, но също и цигулка и пиано, различни инструменти. Там преподаването се извършва по малко по-друг начин. Никога не съм се чувствал като истински учител сред децата, винаги съм им казвал следното: “Ние сме приятели на музиката, както ти, така и аз. И искаме да си помогнем.“
110 негови школи са на европейския пазар
“Пазарът в Холандия е много труден, има много школи. За мен винаги е било най-важното, когато напишеш музиката, да достигнеш до сърцето на хората, дори и да оставиш белег. А когато оставиш белег, хората винаги ще харесват твоята музика.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg