Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 15-21 март

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 15-21 март. Това са някои от акцентите в предаването:

Филмът на босненската режисьорка Ясмила Жбанич „Quo Vadis, Aida?“ спечели голямата наградата в Балканския конкурс на 25-ия София филм фест. Филмът връща зрителите към Сребреница през 90-те години. В главната роля е сръбската актриса Ясна Джуричич, която разговаря с Цветан Цветанов в предаването Мултикултурни диалози.

„Чух трептене на крила през прозореца“ е името на изложбата, открита в галерия Структура на 16-и март като част от фестивала Културама. Изложбата събира три съвременни художнички – София Грънчарова, Марта Джурина и Мария Налбантова, финалистки на националната стипендия „С усилия към звездите“, поканени за обща изложба от Ина Кънчева.

Национална музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” отбелязва своята 100-годишнина през 2021 г. Академията е изготвила специална празнична програма с повече от 70 събития.

Танцовият спектакъл “Are you alive?”, чиято премиера беше на MOVING BODY FESTIVAL 2019 във Варна се завръща към живот с планове за турне. Движенческа творба в процес задава въпроса за това как живеем. Културологът Светлозара Христова и хореографката Искра Иванова, част от авторския колектив зад спектакъла, представят както самото произведение така и жанра скрийн данс и платформата за дискусии на тема танц „Превод в ефир.“

Изложба с голямоформатни рисунки на Анета Дръгушану се откри в столичната галерия „Арте“. Анета Дръгушану живее и работи във Видин, макар да е родена в Румъния и там да завършва своето художествено образование. Станислав Памукчиев за изложбата „Рисунки“ и централното място на художничката в нашата пластична култура.

„Понататъшните приключения на Робинзон Крузо“ продължението на легендарното произведение на Даниел Дефо излиза за пръв път в превод на български от оригиналното си първо издание. Редакторът на книгата Иван Атанасов за малко известната у нас втора част на романа.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 21 март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00