Какво е мястото на човешките права в предизборната кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.
“Твърде много неща липсват от предизборните програми и като цяло това е една много безидейна предизборна кампания, в която всички предлагат още от същото. Повечето от партиите не се отличават една от друга. Дори и тези, които малко се отличават, все се въртят около едни и същи теми. И всички заобикалят няколко неудобни важни въпроса.“
Лесните теми
“По-лесните за политическите сили са икономическите теми – едни общи абстрактни обещания към бизнеса, към работниците. Обещания, свързани с технологичното развитие с едно такова светло, едва ли не космическо бъдеще на България. А всъщност социалните въпроси в много голяма степен отсъстват, а като подтема на социалните въпроси и правата на човека.“
Еднополовите семейства
“Еднополовите семейства изцяло отсъстват от концепцията за семейство. На първо място, повечето партии бутат напред една ретроградна, консервативна визия за семейството и тя е проблемна не само защото е ретроградна и консервативна, а защото е глава, заровена в пясъка, абсолютно игнорираща действителността и част от българските граждани, изключваща ги.
Това не са избори за една голяма част от българските граждани. И тук не се включват само еднополовите двойки, а и децата например, които много слабо са застъпени в програмите. А там, където са застъпени отново, това става през една консервативна визия, една визия, която не ги разбира като субекти и като носители на права, а напротив. Тази успешна кампания, която видяхме в последните години против Стратегията за детето и Закона за закрила на детето, всъщност доведе до това вече да не говорим за права на децата в предизборните програми."
Други две сериозно представени в българското общество групи също отсъстват от политическите програми. "Това са жените и ромите. Женските въпроси, правата на жените отсъстват, това все пак е повече от половината население на нашата държава. Ромите, които са особено непропорционално засегнати от бедността, и големи части от тях живеят в унизителни условия, които в голяма степен зависят от това колко властите полагат усилия по този въпрос, също отсъстват.“
Друга група са хората с увреждания, които също отсъстват от всички тези програми. "Хора с увреждания все едно няма в България. Сякаш нямат проблеми или сякаш те отдавна са решени. Истината е, че това далеч не е така. Не говоря само за стереотипния образ на хората, които са с инвалидни колички или с нарушено зрение. Говорим и за хората с психични разстройства, които са затворени в психиатрични институции, за които грижата е изключително лоша.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg