Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметта на забравените неща

Неориентируема истори 1 и 2, 2021, Радостин Седевчев
Снимка: nationalgallery.bg

„Паралел“ (детайл 2), 2021Миналото и паметта са темите, които вълнуват художника Радостин Седевчев. Той работи с оригинални стари документи, но не онези, които се съхраняват в архивите и библиотеките, а с „намерени“ материали – издирени и придобити по битаците – ученически тетрадки, дневници, снимки. „Този чист свят се ражда и умира, без да оставя гробници“ е името на неговата изложба, открита преди поредното затваряне, в Националната галерия „Квадрат 500“.

Радостин Седевчев е доктор в Националната художествена академия, специализирал е на различни места по света. Яра Бубнова, директор на Националната галерия, е куратор на изложбата. „Мисля че най-интересното е, че автора интерпретира по различен начин тези материали- казва тя - Някои от тях са само подтик за създавани на негови работи, а понякога с изключителна деликатност художникът оставя нещата да говорят сами за себе си“

„С всеки материал е различно и той си има индивидуална история. – разказва Радостин Седевчев – Някои от тях още като ги видя на битака и знам какво ще се случи с тях, а други стоят с години в моя архив, трети пък никога няма да използвам. Чуждите спомени и документи са интересни, защото разкриват друга гледна точка към историята, ежедневни неща, но през призмата на чуждото стават важни“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26