Приключи Вторият международен конкурс за хайку “Мая Любенова“. Тази година той беше на тема “Ново начало“. Всеки поет можеше да участва с не повече от две хайку. Журито беше в състав: Велислава Савова, Гергана Янинска и Илияна Делева.
Повече за конкурса и отличените творби разказва в “Артефир“ Гергана Янинска, организатор и член на журито:
“Международният конкурс за хайку “Мая Любенова“ дойде като идея на няколко приятелки, които пишем хайку. Защото Мая беше световнопризнат хайджин, публикуваше в редица международни списания, получаваше награди. Тя е единствената българка, носител на титлата на Световната хайку асоциация. Решихме да почетем паметта ѝ с този конкурс.
Вторият международен конкурс е на тема – “Ново начало“. Мотото е едно хайку на Мая – “Първо кафе, а ти, прилепче, няма ли да заспиваш“. Конкурсът има две секции – международна и българска. В българската участваха 208 хайку, между които имаше наистина прекрасни. Имаше какво да избираме и за какво да спорим. В международната секция участваха 420 хайку. На хайджини от повече от 50 държави.
Българската секция е на български, международната – на английски, но всички хайку на английски са преведени на български и всички на български са преведени на английски от Весислава Савова.
Илияна Стоянова е част от журито на международната секция, тя е д-р по богословие и живее и работи в Англия. Тя е секретар на Британската хайку асоциация.
„Победителите избрахме след доста спорове. Избрахме си десетина хайку, които много ни харесаха и си коментирахме по между си. Наградените и отличените са публикувани в блога за съвременно българско хайку “Диви люляци“, поддържан от Цецка Илиева.“
Първо място в българската секция печели Ангел Дюлгеров
летен следобед
върху празния лист
кацва калинка
Първо място в международната секция печели Джоузи Лим от Австралия
след пожара
звукът на падаща
дъждовна капка
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg