Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Договор за наем, брачен договор, нотариален акт

Снимка: Кирчо Стоичков

Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.

Каква такса се дължи при заверка на договор за наем?

“Когато договорът за наем има нотариална заверка на подпис, а той може да има по желание на страните, когато е със срок от една година. А ако е със срок над една година и искат страните да се впише и да бъде противопоставим, той трябва да има нотариална заверка на подпис и тогава да се впише в Службата по вписване. Има удостоверен материален интерес, който се смята според срока на договора за наем.

Особеното на договора за наем на земеделските земи и при арендата на земеделските земи, където е уредено в специалния закон, е, че при заверка на договора за рента на земеделска земя, или за наем на земеделска земя, се дължи обикновена такса от 10 лв. за целия договор."

В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:

1.  Какво не може да се включи в брачния договор?

2.  Подлежи ли на нотариална заверка брачният договор?

3.  Защо при продажба на кола или недвижим имот нотариусът иска да присъства и съпругата/съпругът?

4.  Какво представлява констативният нотариален акт?

5.  Каква е процедурата по издаване на констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка?

6.  Може ли да бъде издаден констативен нотариален акт само по документи?

7.  Трябва ли един договор за наем да бъде заверен нотариално?

8.  Кой плаща разходите по сделката при покупко-продажба на недвижим имот?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13